Tanečná inscenácia INTERPELLATION je celovečerným úvodom medziodborového súboru scénických, výtvarných, literárnych diel vychádzajúcich z autorovho výskumu zaoberajúceho sa otázkou tela a telesnosti v kontexte súčasného tanca so zameraním sa na post-dance vo vzťahu k ideologickému priestoru.
Koncept, choreografia, zvuk, scénografia, kostýmy: Tomáš Moravanský (INSTITUT INSTITUT, Panáčik)
Interpretácia: Miriam Budzáková, Nikola Majtánová, Simona Štangová a ďalší
Produkcia: TRAKT, SKOK!
Projekt vznikol v spolupráci: INSTITUT INSTITUT, Dům umění města Brna, Brno Artist in Residence, Stanica Žilina Záriečie, Divadlo Pôtoň, Galerie TIC, Galerie XY, Fakulta výtvarných umění VUT v Brně
Medzi ideológiou a subjektom existuje akési dvoje puto: bez subjektov nie je ideológie, avšak tieto subjekty sú konštituované práve skrz ideológiu. Túto obojstrannú väzbu je možné nazývať interpeláciou. Existencia ideológie a interpelácie subjektu spolu bezvýhradne splývajú. Interpelácia je čímsi, čo má na život jedinca a na konštrukciu jeho identity ako subjektu stály, hoci nie vždy rozpoznateľný vplyv.
Predstavme si prechádzajúce sa indivíduá. Niekde (zvyčajne za ich chrbtom) sa ozve interpelácia, „Hej, vy tam! “Jeden z oných jedincov (v deväťdesiatich percentách prípadov je to ten/tá, na koho interpelácia mieri) sa otočí, pretože verí, tuší, vie, že sa jedná o neho, a teda uznáva, že ten, na koho interpelácia mieri, je skutočne on. Existencia ideológie a interpelácie indivíduí ako subjektov je jednou, a tou istou vecou. Interpelácii sme vystavovaní kedykoľvek a za akýchkoľvek podmienok – aj keď si myslíme, že sa ocitáme zvonka ideológie, sme v skutočnosti stále v jej vnútri.
Premiéra INTERPELLATION je semiotickou pohybovou hrou, akýmsi hybridom, podmieneným tvarom na pomedzí inštitucionálnej kritiky a storytellingu pre tri tanečníčky. Môže byť prezentované v rôznych formálnych podobách a kontextoch. Reflektuje a odhaľuje procesy svojho vzniku, pričom ale nie je dielom popisným ani vysvetľujúcim. Pozoruje vzťahy identít a neľudských súcen v hierarchických štruktúrach na úrovni jazyka choreografie. Práve jazyk totiž umožňuje zaručiť interpelácii jej konkrétnu povahu a schopnosť sa obracať ku konkrétnym individuám, ktoré transformuje na konkrétne subjekty.
V rámci premiéry bude uvedená aj mini odborná publikácia, ktorá vzniká priamo k predstaveniu. Po premiére prebehne tiež diskusia.
Autorom / režisérom projektu je Tomáš Moravanský, pôsobiaci na poli intermediálnej, post-konceptuálnej a dramatickej tvorby. Moravanský je absolvent ateliéru Intermedia FaVU VUT, kde v súčasnosti je na doktorandskom štúdiu pod vedením Václava Magida. Je vizuálny a zvukový umelec, skladateľ, choreograf, filmový a scénický režisér, dramaturg, fotograf a mediátor. Vo svojej práci často rozpracováva motív osobnej, emocionálne zafarbenej expresie na konceptuálnom pozadí a ako autor sa hlási k línii tzv. „romantického konceptualizmu“. Jeho tvorbu sprevádzajú kriticko-analytické reflexie s oporou v odbornej literatúre, filozofii, sociológii a tiež psychoanalýze. Je spoluzakladateľ skupiny INSTITUT INSTITUT (2018), pod pseudonymom Panáčik pôsobí ako hudobník a skladateľ. Tvorí v cykloch a sériách, kedy strieda formálne prístupy na základe obsahu a vlastného vývoja, často so zámernou sebairóniou a humorom. Pracuje s témami každodennosti, psychológie pohybu, intelektuálnym vlastníctvom a kultúrou individualizmu vo vzťahu k fenomenológii a politikám ideologického priestoru.
Work in progress: 3. – 8. 1. 2020 / Žilina, Stanica
Work in progress: 16. – 18. 2. 2020 / Brno, Dom Umenia
Work in progress: 22. – 29. 2. 2020 / Bátovce, Divadlo Pôtoň
Work in progress: 22. – 25. 3. 2021 / Banská Bystrica, Záhrada CNK
Premiéra: 26. 3. 2021 o 19:00 / Banská Bystrica, Záhrada CNK
Facebook event na nasledujúcom odkaze.
Zdroj fotografii: kolektív autorov projektu a Katarína Baranyai.
Recenzia inscenácie: https://mloki.sk/hej-vy-tam/
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Ďakujeme.