Fínsko: Hollo and Martta

Zem, ktorá vlastní
Lestival 2019
Dátum: 27/10/2019 - 03/11/2019
Rok: 2019
Mesto: Lahti
Tagy: festival , folklór , hudba , rezidencia , vzdelávanie
Spolupráca:
Fond na podporu umenia
Súkromné: Radoslav Piovarči
Lucia Piovarči
Veronika Miščíková
Michal Druga
Matúš Druga
Ondrej Druga
Umelecké zoskupenie Kamaráti

Reprezentácia slovenského tanečného a hudobnospevného folklóru na 16. ročníku medzinárodného folklórneho festivalu Hollo and Martta umeleckým zoskupením Kamaráti organizačne zastrešeným občianskym združením TRAKT.

Hollo and Martta je jedným z troch CIOFF festivalov dospelých súborov vo Fínsku, pričom ako jediný sa koná v najhustejšie obývanej južnej časti krajiny, konkrétne v mestách Lahti a Hollola. Účinkovanie na festivale zahŕňa tanečno – hudobno – spevácke predstavenia, tanečné workshopy a iné aktivity reprezentačného charakteru.

Umelecké zoskupenie Kamaráti tvoria tanečníci a hudobníci s dlhoročnými skúsenosťami z najvýznamnejších slovenských folklórnych súborov či projektov. Je otvorenou platformou s cieľom združovať skúsených umelcov z oblasti javiskového folklóru, schopných účinkovať v projektoch v rámci umeleckej tvorby na domácej folklórnej scéne, ale aj reprezentácie slovenského folklóru v zahraničí.

Vďaka dlhoročnej úspešnej spolupráci medzi členmi zoskupenia Kamaráti a výkonným riaditeľom festivalu Aimom Hentinenom boli Kamaráti pozvaní do Fínska už v roku 2015, kde sa v malých formách (8 účinkujúcich vrátane hudby) zúčastnili významného etno – folklórneho festivalu Folklandia v Helsinkách. Na základe veľmi pozitívneho ohlasu na toto účinkovanie prišlo viacero opakovaných pozvaní, vrátane pozvania na Hollo and Martta 2019.

Súčasťou festivalu je päť výchovných koncertov v školách v okolí Lahti, v rámci ktorých sa pre podporenie udržania pozornosti pripraví interaktívna hra týkajúca sa obsahu predstavenia a smerovaná k uvedomeniu si pestrosti slovenskej ľudovej kultúry, do ktorej sa budú môcť žiaci dobrovoľne zapojiť prostredníctvom smartfónu. Výchovné koncerty sú zakončené krátkou školou tanca, pre ktorú máme v tíme skúsených lektorov.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.