Festival detí: Otvorený ateliér

WIRE
Ľudia z rodu Rómov – Leperiben
Dátum: 27/06/2017 - 27/06/2017
Rok: 2017
Mesto: Trenčín
Tagy: animácia , deti , festival , filmový blok , mládež , vzdelávanie , workshop
Spolupráca:
KC Aktivity
Lukáš Matejka
Matej Mazák
Mesto Trenčín
Pavol Soukal
Štefan Oliš
Tereza Repková
Galéria M.A.Bazovského v Trenčíne
Anča Fest
Súkromná základná umelecká škola Trenčín
BONA fem n.o.
Trenčianska nadácia
Kebabizňa
HappyVit
Veronika Miščíková
Stanislav Piatrik
Michal Križan
Patrik Kubizna
Matúš Krajčo
Monika Bazalová
Tomáš Valent
Matej Zavadzan
Hana Jordan

2. ročník Festivalu detí s hlavnou témou „OTVORENÝ ATELIÉR“ sa uskutočnil 27. júna 2017 v utorok od rána v priestoroch KC Hviezda Trenčín. Festival detí sa konal pod záštitou viceprimátorov mesta Trenčín Jána Forgáča a Patrika Žáka. Ťažiskom festivalu bola filmová sekcia pre základné školy zameraná na kreatívne formálne spracovanie krátkych filmov, ktoré pobavili, ale aj poučili mladého detského diváka. Pre teenegerov bol pripravený výber krátkych animovaných filmov z festivalu Ančafest 2016 exkluzívne pripravený pre Festival detí 2017. Cieľom oboch sekcií je prezentovať deťom rôzne možnosti spracovania filmu i animácie, rozosmiať i poučiť a zároveň publikum motivovať k premýšľaniu.

Po projekcií program pokračoval sprievodnými aktivitami z dielne hlavného organizátora TRAKT a spoluorganizátorov KC Aktivity v podobe výtvarných, kreatívnych mini workshopov, kde mali deti možnosť pracovať s rôznymi výtvarnými technikami a prístupmi. Paralelne prebiehali rozsiahlejšie workshopy zamerané na grafiku a ďalšie výtvarné ateliérové presahy pod vedením profesionálnych výtvarníkov. Galéria M. A. Bazovského prispela tiež k programu v podobe kreatívnej foto dielne luminografie.

Napriek komornejšej atmosfére v porovnaní s prvým ročníkom bol program pestrý a príťažlivý pre detského diváka. Cieľom Festivalu detí je, aby každý odchádzal pozitívne naladený a obohatený nielen vedomosťami, ale aj kreatívnou a tvorivou energiou.


Hlavný program 2. ročníka


27. jún 2017 pre Základné školy + verejnosť v KC HVIEZDA Trenčín (ul. Kniežaťa Pribinu 197/3):

  • projekcia krátkych filmov od 9,00 do 10,00
  • kreatívny sprievodný program od 10,00 do 10,45

27. jún 2017 pre Stredné školy + verejnosť v KC HVIEZDA Trenčín (ul. Kniežaťa Pribinu 197/3):

  • projekcia animovaných filmov TOP Anča fest 2016 od 11,00 do 12,00
  • kreatívny sprievodný program od 12,00 do 12,30

Sprievodný program 2. ročníka | otvorené ateliéry


DROTÁRSKY ATELIÉR

Drotárstvo je remeslo, ktoré vzniklo na Trenčíansku. Drotári vandrovali (putovali) a opravovali hlinené a plechové hrnce po celom Slovensku. Predávali aj hotové výrobky z drôtu – vešiaky, pasce, košíky, klietky, ale aj z plechu – strúhadlá, lieviky, krhly, plechové hračky a pod. Neskôr sa z remeselného drotárstva stalo umelecké a začali vyrábať šperky a rôzne ozdoby do domácnosti.

Čo by ste si chceli vyrobiť vy? Hračku? Ozdobu na tašku, záložku do knihy, náušnice a náramok ako darček alebo kvet, ktorý nikdy nezvädne? V drotárskej dielni sa naučíte základnú techniku drôtikovania, vyrobíte si malú ozdobu a doma si môžete vyrábať čo vás napadne.

ATELIÉR LUMINOGRAFIE

Luminografia je prastará technika známa aj ako „light painting“, tz. kresba svetlom. Prebieha ako fotografovanie svetelných zdrojov – napríklad svetla sviečky, horiacej pochodne alebo elektrického svietidla, väčšinou však v pohybe. Vďaka dlhej expozícii realizovanej vo fotoaparáte umiestnenom na stative sa zachytavajú pohybujúce sa svetla vo farebnej trajektórii. Ako luminogram sa označuje obraz, ktorý vznikol exponovaním fotocitlivého materiálu za použitia svetla bez daľších objektov.

HRAVÁ MAĽBA

Grafickú festivalovú veľkoplošnú krajinu vytvoril mladý trenčiansky grafik Michal Križan. Ostala však v čistých grafických linkách bez farieb a práve festivalové deti oživia krajinu farbami. Ako? Tupovaním. Ide o techniku aplikovania farby nie ťahom štetca, ale bodovým nanášaním (ďobkaním) farby na povrch. Techniku využívajú umelci pri kraklovaní, šablónovaní, alebo pri nanášaní ICE farieb alebo pri efektnom maľovaní stien.

ATELIÉR SLNEČNÍC

Kreatívna aktivita určená priamo pre triedy ZŠ ako kolektívna práca. Kolektív pracuje s výkresom vo formáte A1 na ktorom sú predtlačené obrysy známej maľby slnečníc vo váze. O obraze sám Vincent van Gogh povedal: „Svoj ateliér by som najradšej vyzdobil poltuctom obrazov slnečníc – skvostom, ktorý žiari čistotou na najrôznejšom pozadí, od zelenej až po kráľovskú modrú. … Vyvolávalo by to rovnaký dojem ako gotické chrámové okná.“ Deti si hotový obrázok môžu zobrať so sebou.

FOTOATELIÉR

Mladý fotograf Patrik Kubizna zo Strednej umeleckej školy v Trenčíne realizuje fotografovanie v našom festivalovom fotoateliéri. Zaujímavá a kreatívna činnosť plná zábavy a spontánnosti. Fotografia, na ktorej je zachytený ten správny okamih prináša radosť a nadšenie. Proces fotenia bude záujemcom poodhalený. Výsledné fotografie deti nájdu ako minulý rok, tak aj tento (po skončení festivalu) na našom Festbooku.

ATELIÉR ENKAUSTIKY

Asi málokto počul o technike zvanej enkaustika, a pritom to nie je nič náročné. Maľuje sa enkaustickými žehličkami na enkaustický papier. Ľudovo by sme mohli povedať, že je to technika maľovania voskom na papier a iné materiály, známa ešte z antických čias. Maľovanie voskom umožňuje kreatívnu sebarealizáciu, ktorá je nenákladná a vhodná pre každého.

GRAFICKÝ ATELIÉR – Z PRIESTORU DO PLOCHY

Účastník ateliéru doktora umenia Stanislava Piatrika Z priestoru do plochy má zakúsiť priestor v jeho dynamike a v interakcií s ďalšími deťmi. S nimi tvorí a zachytáva situácie inšpirované konceptuálnym umením, minimal artom a vzťahovými situáciami. Každý účastník si vyberie len jeden výtvarný nástroj. V priestore sú rozmiestnené výkresy. Na každom sa nachádza jednoslovné zadanie. Ku každej ploche pristupujú deti striedavo alebo vo dvojiciach, aby sa zadania postupne rozvinuli do vzájomného dialógu. Počet vyjadrovacích prostriedkov závisí od počtu účastníkov (sprej, fixka, uhlík, tuba farby, farebné štítky atď.)

ATELIÉR KRESBY

Študentka Monika Bažalová predstaví deťom naživo kresby grafickým tabletom. Okrem toho vystavuje osem hotových prác. Spolu s ňou vystavuje aj jej spolužiak Tomáš Valent klasickú kresbu.

ATELIÉR INTERAKTIVITY

Interaktívne umenie je súčasťou umenia nových médií. Ateliér Interaktivity mladého audiovizuálneho umelca a dizajnéra Pala Soukala poskytuje deťom možnosť priamej účasti v diele. Interakcia je možná za pomoci počítačov alebo senzorov na pohyb, teplo, vzdialenosť, tlak a podobne. Deti môžu pomocou dotyku a kresby tvoriť hudobné – zvukové koláže. Ide o netradičný zábavný umelecký experiment.


Projekt finančne podporilo z grantového programu mesto Trenčín, Trenčianska nadácia a Bona fem n.o. Ďakujeme donorom i partnerom.