Mesto Zlín je s necelými 75 tisíc obyvateľmi priemyselno-podnikateľským centrom regiónu strednej Moravy.
História mesta siaha ďaleko do stredoveku (prvá písomná zmienku sa spája k roku 1322), kedy bol Zlín remeselnícko-cechovné stredisko pre Okolité valašské osídlenie, živica sa prevažne pastierstvom. Zlín bol sídelných mestom majiteľom panstva a žil postupným rozvojom mestskej samosprávy. Zmeny v tomto pokoji vývoji prinesie až priemyselná revolúcia.
Dôležitých medzníkom Zlínskej histórie sa stal rok 1894, kedy tu bola založená obuvnícka firma rodiny Baťových. Vďaka prosperite firmy a vplyvu Tomáša Baťu, ktorý bol tiež starostom mesta, sa stal Zlín v medzivojnovom období moderný mestský centrom, vynikajúce architektonickým štýlom i životným tempom.
Enormný medzivojnového staviteľského činnosť T. Baťu a jeho tímu renomovaných architektov (J. Kotěra, F. L. Gahura, M. Lorenc, V. Karfík) premenila päťtisícové mestečko v aglomerácii unikátnej funkcionalistickej architektúry s 43.500 obyvateľmi.
Kultúrne zaujímavostí mesta sú okrem iných Zlínské filmové ateliéry, preslávené v 60. rokoch animovanými a trikovými filmy Karla Zemana a Hermíny Týrlové.
Baťova podnikateľská tradícia a vhodná geografická poloha sú dva z viacerých faktorov, ktoré ovplyvnili skutočnosť, že po zmene politického režimu v roku 1989 nastal v Zlíne prudký rast podnikateľsko-obchodných aktivít, ktoré dnes ďaleko prevyšujú republikový priemer.