O hradnom šašovi

Súťaž fotografie a filmu 2016
Historické slávnosti
Dátum: 01/07/2016 - 01/07/2016
Rok: 2016
Mesto: Trenčín
Tagy: animácia , divadlo , pod holým nebom , projekcia , videomapping
Na stahnutie: Trasa príbehu / Story line
Spolupráca:
Lukáš Matejka
Mesto Trenčín
Štefan Oliš
Agentúra Kvart
Michaela Mašánová

Chôdza po lane či tanec na zvislej stene, dobová poľovačka aj cigánske tance, živé kone i ohňové efekty. Nielen toto prinieslo tretie pokračovanie nočného open air podujatia Príbehy z Trenčína. Cesta príbehom mala svoj štart naplánovaný na prvý prázdninový deň, v piatok 1. júla 2016 pri altánku v Mestskom parku o 21.00 h. Legenda predstavila pomerne neznámu, ale skutočnú postavu z Trenčianskeho hradu – šaša Porra. Príbeh jeho lásky k cigánskej akrobatke Jolanke sa odohral na 11 javiskách v centre mesta. V príbehu sa predstavili desiatky profesionálnych aj amatérskych umelcov.

Divákov určite zaujali javiská, kde sa účinkujúci vznášali nad zemou, prechádzali po lane, či predvádzali ohňovú show. Umenie takmer nemožného je tanec na zvislej stene. To že sa to dá, dokázala Argolla – akrobatická skupina, ktorú poznáme z predchádzajúcich dvoch ročníkov Príbehov z Trenčína. Historická spoločnosť Hector predviedla originálnu dobovú poľovačku, súbor Gipsy Angels z Podskalky zaviedol divákov do prostredia cigánskej tancovačky. Cirkus-kus ukázal ako vyzerá nový cirkus. Trenčiansky región zastupovali účinkujúci zo skupiny historickej hudby Musica Poetica, tanečnice Campanillas, ale napríklad aj kone a vozy z ranča Santána a akrobati zo skupiny Born to Trick. Domáci TRAKT (Lukáš Matejka, Štefan Oliš a Michaela Mašánová) predstavil dve veľkoplošné projekcie na hradnej skale pri Hoteli Elizabeth a na fasáde Piaristického gymnázia v Trenčíne. Úlohy šaša Porra sa zhostil Adrián Ohrádka.

Príbeh lásky vychádza, rovnako ako minulý rok, aj v knižnej podobe. Autorom útlej knižočky Porro – hradný šašo je Vlado Kulíšek s ilustráciami od Jozefa Vydrnáka. Nočná show priniesla už tretí rok do Trenčína najnovšie trendy v oblasti akrobacie a cirkusového umenia. Skupiny moderného, tzv. nového cirkusu, opustili maringotky a nechali zvieratá v prírode. Klasické pohybové umenie a akrobaciu naviazali na dej a spojili ich do celistvých príbehov.