Festival svetla a tieňa s podtitulom Svetlo a tieň v umení a vede rozžiaril nielen historické centrum mesta Banská Bystrica, ale aj jeho okolie. Občianske združenia Kultúrne Slovensko a TRAKT v spolupráci s partnermi pripravili v termíne 11. a 12. december 2015 vždy po zotmení svetlnú šou. Diváci sa mohli ocitnuť počas dvoch večerov na 12-tich vybraných lokalitách a vidieť na nich 19 jedinečných projektov. Sekciu TIEŇ zastrešili astronómovia a mladí vizuálni umelci v sekcii SVETLO vytvorili multimediálne diela. Tieto diela pre divákov objavili a oživili netradičné mestské miesta, plochy a fasády.
Mestská veža sa dostala do opticko-vizuálneho pohybu vo videomappingovom projekte Pohyb veže a na nasledujúci deň okrem veže ožili svetlom a tieňom aj ostatné budovy na Námestí SNP. Mesto dostalo na pár okamihov nový farebný svetelný kolorit. Radnica sa stala dejiskom výstavy Tajomstvo svetla a workshopu 3D skenovanie, ktorý bol kapacitne obmedzený. Lokácia okolo Barbakanu predstavila svetelné projekty a videomappingy (Padajúce vločky, Tradične pod Urpínom a 760 rokov mesta) a interaktívne digitálne projekty (Svetelné graffiti a Sobí záprah). V projekte Svetelné graffiti sa dostali samotní diváci do úlohy kreatívneho tvorcu a pomocou svetelného spreju a senzorov maľovali po fasáde budovy bývalej základnej školy. Paprsky svetelných liniek poukázali na významnú historickú budovu, ktorá postupne chátra. O pár metrov ďalej očaril deti a mládež projekt Sobí záprah, kedy dostali možnosť ovládať digitálny sobí záprah. Interaktívna hra vytvorená špecificky priamo na celú stenu Barbakanu. Navyše každý, kto si tento netradičný interaktívny zážitok vyskúšal, bol ocenený vodičským preukazom na svoje meno. Samozrejme nešlo o obyčajný vodičák, ale o vodičák na sobí záprah. Šoférovali nielen deti, ale aj dospelí a bavili sa. V priebehu pár hodín boli stovky vodičákov rozdané. Silný vizuálny zážitok s príbehom o histórii lietania priniesol veľkorozmerný animovaný videomapping Let a vesmír na fasáde Múzea SNP. Hneď vedľa prebiehal automapping – svetelná šou na kapote nového modelu automobilu Opel Astra (Svetlo a tieň s novou Astrou). V múzeu, kde bolo „epicentrum“ sekcie TIEŇ, návštevnici vzhliadli aj bohaté filmové bloky a sprievodné programy ako Hľadanie svetla a tmy, Temná strana svetla, Fyzikálny workshop pre deti. Zo srdca pamätníka SNP viedli na nočnú oblohu dva statické svetelné laserové lúče (Zrodenie). Výkonné laserové lúče sa hmírili nad mestom aj z priestoru Ministry of fun a dotvárali tak spoločne s folklórno-tanečným projektom Lucky celkovú atmosféru. Na Europa Busines Center vizuálne zaujala aj Hra svetla s LED a Svetelná show a o kúsok ďalej pri budove SLOS prebiehali Ilúzie svetla. Priestor okolo SC Európa sa premenil na miesto Luminografickej dielne pre širokú verejnosť. Fotografie pracujúce so svetlom a dlhým časom uzávierky sa vždy po ukončení dielne „postovali“ na sociálnu sieť, kde si ich mohli aktívni návštevníci nájsť. Okrem luminografie na fasáde budovy bolo možné vidieť v pravidelnom hodinovom intervale videomapping Digitálnô, ktorý metaforickým dôvtipom zobrazil „cestu svetla“ naprieč históriou. Vizuál v symboloch vykreslil od súčasnosti naspäť k počiatku (veľký tresk) a späť cez naše dejiny až po dnešnú modernú „TV“ spoločnosť. Celý odkaz možno vnímať ako uvedomenie si všade prítomnosti a dôležitosti svetla v jeho rôznych podobách či už ako slnečný svit, vesmírne telesá, alebo IT technológie, ktoré nás obklopujú.
Festival svojim prvým ročníkom (2015) otvára tradíciu tohto jedinečného multižánrového podujatia v strede Slovenska. Ide o jedinečný autorský koncept, ktorý sa organizátori Dagmar Rajčanová, Vlado Benko, Lukáš Matejka, Pavol Rapavý, Tomáš Rakonczay, Štefan Oliš a Kristína Benková budú snažiť zachovať a naďalej rozvíjať jeho umelecké ambície a možnosti, aby tak pripravili pre obyvateľov i návštevníkov mesta i v roku 2016 netradičné svetelné zážitky.