Miriama Kardošová

výtvarníčka


Miriama Kardošová vyštudovala Ateliér súčasného obrazu na Fakulte umení TU v Košiciach a v súčasnosti je študentkou Ateliéru intermediální konfrontace (doc. ak. mal. Jiří David) na pražskej VŠUP.

Kardošovej silne experimentálne dielo predstavuje viacero umeleckých prístupov – ako autorka tvrdí, blízke sú jej rôzne média, s ktorými pracuje – textil, fotografia, či koláž, no najmilším sa jej stalo práve médium maľby. V ňom však predošlé skúsenosti stále využíva a oživuje. V posledných sériách obrazov sa jej stala vlastnou technika olejomaľby a experimentálneho prístupu k plátnu. Na tajomné, snové a temné výjavy zo série „V krajine blížencov“ (2011) autorka nadviazala sériou olejomalieb „It was a bright cold day in April“ (2012), kde pokračovala v práci s tematikou postavenia ženy v spoločnosti a pohľadu na ňu. Žena a muž sa často stáva jej hlavným výrazovým prostriedkom – tieto dva svety stavia do istého protipólu, no zároveň poukazuje na ich neodlučnosť.

Počas svojej kariéry sa Kardošová predstavila na niekoľkých samostatných výstavách (napr. ,,In Her room” v berlínskej Plateau Gallery, „Nemôžeš, netúžiš, nepoznáš, neveríš“ na Nástupišti 1-12 v Topoľčanoch, „It was a bright cold day in April“ v krakovskej galérií U Rozy či jej prvou sólovou výstavou „V krajine blížencov“ v košických Kasárňach Kulturpark v roku 2011).

Popri aktívnej umeleckej činnosti získala Miriama aj niekoľko pracovných skúseností v kultúre a organizácií kultúrnych podujatí. Bola aktívnym členom o.z. Bazzart. Pracovala v týme otváracieho ceremoniálu Košice 2013, kde pôsobila ako produkčná pre Fashion a design weekend v Košiciach. Kardošová sa aktívne podieľala na práci o.z. BIIIF, ktoré bolo jedným so zakladajúcich členov Galérie Šopa v Košiciach.

Pod vedením Miriamy sa uskutočnilo niekoľko workshopov a prednášok v rámci projektu Výmenník Važecká (Výmenníky/SPOTs, Košice). Počas prípravnej časti Europského mesta kultúry – Košice 2013 sa podieľala na edukačnej činnosti, pod jej vedením sa uskutočnilo niekoľko kreatívnych dielní nielen pre deti.

V Prahe pracovala rok ako asistentka pre NANOVO.

Momentálne sa Miriama Kardošová venuje prevažne aktívnej tvorbe na výtvarnej scéne.