Park camp

OpenUp Bratsigovo
Príprava dobrovoľníckeho centra
Dátum: 27/07/2015 - 01/08/2015
Rok: 2015
Mesto: Trebišov
Tagy: diskusia , gepark , kemp , park , performancia , pod holým nebom , svetelné umenie , verejný priestor , výklad , workshop
Na stahnutie: Výzva Park Camp
Spolupráca:
Koniareň
Lukáš Matejka
Štefan Oliš
Petra Klepcová
Stanislav Piatrik
Katarína Hudačinová
Martin Zlievský
Brigita Bialová
Katarína Tribulová
Róbert Suchý

Členovia TRAKTu Lukáš Matejka a Štefan Oliš sa zúčastnili Park campu v Trebišove, ktorý usporiadalo OZ KONTEXT (Peter Valiska-Timečko a Branislav Zurko), ako voľné pokračovanie projektu z roku 2014 Light camp. Park camp sa konal 27. júla – 1. augusta 2015. Workshop bol opäť zameraný na svetlo ako médium a lokáciu trebišovského mestského parku. Diela boli väčšinou zamerané na performatívne, intermediálne a svetelné umenie vo verejnom priestore. Hlavným lektorom workshopu bol Tomáš Morávek (Institut Světelného Designu), skúsený svetelný dizajnér, ktorý pôsobí v Pražskom prostredí – predovšetkým v divadelných a tanečných predstaveniach. Účastníci tak mali jedinečnú možnosť pozrieť sa na prácu so svetlom trochu inak a pokúsiť sa skĺbiť prvky divadla a súčasného výtvarného umenia.

V rámci bloku trojice prednášok určených pre širokú verejnosť (Morávek, Matejka, Zurko), Lukáš Matejka predstavil svoju autorskú tvorbu v nadväznosti na projekty občianskeho združenia TRAKT. Okrem série prednášok a prezentácií portfólii, zúčastnení umelci (Lukáš Matejka, Štefan Oliš, Petra Klepcová, Stanislav Piatrik, Katarína Hudačinová, Martin Zlievský, Brigita Bialová, Katarína Tribulová, Róbert Suchý) dostali možnosť oboznámiť sa so svetelnou technikou v praxi, ale i zacvičiť si Nórsky Gepark, ktorý tu zažil svoju celoslovenskú premiéru. Workshop v Trebišove, druhým ročníkom začína sľubnú tradíciu site – specific ladených „campov“, kde majú umelci možnosť tvoriť v úžasnej atmosfére parku pod vedením zaujímavých lektorov. Ponúka sa tak možnosť spolupráce aj do budúcich ročníkov, prípadne partnerstva v ďalších projektoch.

Fotografie zhotovil David Hanko.