Ochutnávka V.

Zelené srdcia
Young art show 7

Spojenie slova „ochutnávka“ a písmena „V“ v názve výstavy má naznačiť, že ide o degustáciu vína, na ktorej je celé umelecké dielo založené. Samotné umelecké dielo by malo pozostávať z happeningu klasickej degustácie vína. Dielo zároveň pomerne priamočiaro reaguje na fungovanie vernisáží a podobných udalostí, na elitárstvo v umení.

Prečo ľudia chodia na vernisáž? Vernisáž je slávnostným otvorením výstavy, ktoré býva spravidla spojené s nejakým umeleckým programom a občerstvením. Ľudia si za týchto okolností vypočujú úvodný prejav. Potom sa s radosťou pustia do debaty so známymi a do už spomínaného občerstvenia… Samotná výstava a umenie tak upadá do úzadia. Prečo by teda samotné degustovanie vína nemohlo byť umením?

„Ochutnávka V“ pozostáva z krátkeho eventu, klasickej ochutnávky vín – hodnotenia vína sprístupneného pre širokú verejnosť. Ide o apropriáciu, privlastnenie si udalosti – degustácie vína ako umeleckej činnosti. Prostredníctvom zinscenovanej udalosti sa rekonštruuje skutočná, živá ochutnávka v reálnom čase a priestore a v priamej interakcii s návštevníkmi. Samotný happening vnímame ako možnosť na diskusiu, akúkoľvek improvizáciu a neočakávaný vstup s voľným priebehom. Je na samotnom návštevníkovi ako ohodnotí toto nepredvídateľné dielo vymykajúce sa všetkým konvenciám galérií.

Výstava je kritikou elitárstva v umení, zároveň je zrkadlom spoločnosti zameranej na plytké hodnoty. Celá akcia bude prebiehať ako keby išlo len o samotnú degustáciu vína – degustátori i návštevníci sa stanú súčasťou diela tým, že ochutnajú z piatich druhov vína. Zameriame sa práve na laickú degustáciu, pri ktorej bude určite najočakávanejším zo zmyslových atribútov práve chuť vína. Úplný laik, na rozdiel od skúseného degustátora, dokáže v tom okamihu len stroho konštatovať „chutí mi“ alebo „nechutí mi“.

Po skončení akcie zostáva záznam, ktorý prostredníctvom projekcie dokumentuje priebeh happeningu, aby aj návštevník, ktorý príde na výstavu neskôr, mohol pochopiť o čo tu išlo. Všetko, čo bolo súčasťou happeningu malo zostať na svojom mieste tak, ako to tam návštevníci – degustátori zanechali, ale usilovné upratovačky Nitrianskej galérie sa postarali o opak 🙂

 

Autori: Lukáš Matejka a Štefan Oliš
Kurátor: Matúš Chrást
 
Vernisáž: streda, 10. septembra 2014 o 17:00
Výstava potrvá do 28. septembra 2014
Galéria mladých – Nitrianska galéria, Župné nám. 3, Nitra
Ďalšie informácie nájdete na http://www.nitrianskagaleria.sk