Videoart match vol.4

ArtBus
Digital media

Banskobystrický Klub 77 hostil 4. sériu projektu Videoart Match, pod taktovkou kurátorov Lukáša Matejku a Štefana Oliša. V príjemnom prostredí ako stvorenom na prezentáciu podobných aktivít, sme mali možnosť pozrieť si a porovnať práce študentov vysokých škôl z Plzne a Bratislavy.

Pohodová atmosféra v podzemnom „mini kine“ zahájila o deviatej večer úvodným príhovorom oboch kurátorov. V programe sa striedali krátke videá z oboch škôl, v ktorých zaznievali rôznorodé témy, od poukazovania na existenčné problémy, cez reakcie na stav súčasnej spoločnosti v ktorej sa mladý človek pohybuje, až po originálnu prácu s verejným priestorom. Nechýbali ani vtipné reflexie aspektov každodennej reality, ktoré unikajú pohľadu nášho rutinného prežívania. Spoločným menovateľom väčšiny prác bola nápaditosť a veľký tvorivý potenciál v oblasti vizuálneho umenia.

Videoart Match vol. 4. opäť ukázal, že mladí začínajúci výtvarníci majú záujem a schopnosti komunikovať s divákom prostredníctvom video výpovede, sú ochotní konfrontovať svoje postoje a tým posúvať svoju tvorbu ďalej. Projekciu tvorilo 21 videí od 14 autorov: M. Al-Ali, J. Bušková, A. Cséfalvay, D. Demjanovič, J. Gábor, K. Hadravová, M. Horňák, L. Kellner, L. Klimešová, P. Mikolášová, T. Moravec, M. Kuchtová, V. Pikalíková, M. Ružinský, V. Tesnerová. Výstupom akcie je ako tradične sprievodné DVD s použitými videami.

Peter Isteník