Pecha Kucha Night vol.19 Trnava

359. Radvanský jarmok
Festival svetla Bratislava
Dátum: 21/09/2016 - 21/09/2016
Rok: 2016
Mesto: Trnava
Tagy: pecha kucha , prezentácia
Spolupráca:
Matej Mazák
OZ Publikum.sk

Devätnáste vydanie večera umenia a kultúry Pecha Kucha Night prebehlo výnimočne v priestoroch Štúdia tanca a pohybu Alegria v Trnave, v stredu 21. septembra 2016 so začiatkom o 19:30. Divákom sa predstavili títo hostia: Matej Mazák: animácia, Adela Režná: ilustrátorka, Metaformi: šperky, Martina Chudá: vizuálne umenie, David Reitšpís: drevený dizajn, Anton Čierny: multimediálne umenie, Zora Husarčíková: Fasion LIVE!, Erik Šille: maľba, Jonáš Gruska: performer, zvukový umelec, Juraj a Ivan Dudášovci: vizuálne umenie a Marcin Berdyszak: výtvarník.

PechaKucha Night je platforma, ktorá vznikla v Tokiu z iniciatívy dvoch architektov Astrid Kleinovej a Marka Dythama. V priebehu pár rokov sa rozšírila po celom svete. Myšlienkou podujatia je priniesť divákom produktívne, zaujímavé alebo prekvapivé myšlienky prostredníctvom projekcií obrázkov, a pritom prinútiť účinkujúcich rozprávať stručne a k veci, miesto toho, aby viedli dlhé monológy. Podujatie PechaKucha Night Trnava pripravilo OZ Publikum.sk s podporou partnerov: Galéria Jána Koniarka, Trnavský samosprávny kraj, mesto Trnava, Trnava-live.sk, Trnavský hlas a tlačiareň Bright.

Matej Mazák (TRAKT) je animátorom a, ako sám seba nazýva, aj „pokusným ilustrátorom“. Už ako malý si písal a ilustroval vlastné príbehy. Všetky cesty ho nakoniec viedli k animovanému filmu, ktorého zárodky sa začali objavovať už na konci základnej školy. V Trenčíne navštevoval strednú umeleckú školu, z ktorej potom pokračoval na Ostravskú univerzitu. Tu vznikali jeho prvé študentské filmy. Počas magisterského štúdia na vysokej škole pracoval ako učiteľ animovaného filmu na strednej škole Ave art v Ostrave. Rovnako aj ako asistent ateliéru animovanej tvorby na Ostravskej univerzite. Už v tomto čase tvoril animované znelky a reklamy pre Ostravskú televíziu Fabex a príležitostne ako animátor/výtvarník tvoril „dielka“ pre QQstudio.

Jeho Ostravské účinkovanie ukončila ponuka pracovať v Bratislave na animovanom filme Juraja Krumpolca a Igora Derevenca s názvom Hviezdny taxík. Neskôr pracoval aj na celovečernom filme Lokal Filmis a rovnako sa animátorsky podieľal na pripravovanom filme Srdce veže ako výtvarník. Venuje sa taktiež vlastnej tvorbe a videomappingu s občianskym združením TRAKT. Má za sebou mnoho projektov, medzi nimi výrobu interaktívnej hry pre Bienále ilustrácii 2015, či animácie pre web predsedníctva Slovenska v EU.