359. Radvanský jarmok

Investičný vklad
Pecha Kucha Night vol.19 Trnava
Dátum: 08/09/2016 - 11/09/2016
Rok: 2016
Mesto: Banská Bystrica
Tagy: folklór , koncert , módna prehliadka , námestie , projekcia , VJ
Spolupráca:
Akadémia umení
Mesto Banská Bystrica
UMB
Martin Urban
Filip Kmeť
Jana Gavalcová

359. Radvanský jarmok bol v roku 2011 oficiálne zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. V roku 2016 sa uskutočnil 8. -11. septembra v centre Banskej Bystrice, zaplnil ulice a priniesol okrem iného horehronský viachlasný spev, modrotlač či gajdy. Unikátne slovenské kultúrne dedičstvo bolo hlavným motívom jarmoku, ktorý pripravilo mesto Banská Bystrica s ďalšími partnermi. Najväčšie regionálne podujatie lákalo na dobroty v stánkoch, remeselné výrobky, ale aj zábavu na kolotočoch a kultúrny program. Svoje výrobky predávalo až 330 domácich a 31 zahraničných predajcov a remeselníkov. Spomenuté tradičné prvky kultúrneho dedičstva sa niesli už otváracím ceremoniálom v piatok 9. septembra, ktorý mesto pripravilo v spolupráci s Akadémiou umení a Univerzitou Mateja Bela.

V rámci večerného galaprogramu sa predstavilo na hlavnom pódiu pod réžijnou taktovkou Martina Urbana mnoho umelcov. Súčasťou programu Do krásy odetí bola aj módna prehliadka Jany Gavalcovej a ÚľUV-u a krojov s modrotlačovými prvkami. Nasledoval hudobno-tanečno-vizuálny multižánrový program Premeny zdedenej krásy, venovaný prvkom zapísaných do zoznamu Národného kultúrneho dedičstva. Digitálne projekcie v oboch programových blokoch pripravil Lukáš Matejka (TRAKT).

 

Horehronský viachlasný spev, modrotlač či gajdy. Unikátne slovenské kultúrne dedičstvo bude hlavným motívom 359. Radvanského jarmoku, ktorý v tradičnom septembrovom termíne pripravuje mesto Banská Bystrica s ďalšími partnermi. Najväčšie regionálne podujatie bude aj tento rok lákať na dobroty v stánkoch, remeselné výrobky, ale aj zábavu na kolotočoch a kultúrny program. Svoje výrobky bude predávať až 330 domácich a 31 zahraničných predajcov a remeselníkov, ktorí budú aj z Maďarska, Poľska, Českej republiky, Bulharska, Srbska či Rumunska. Informuje o tom aktuálne vydanie mestských Radničných novín. jarmok 2016Spomenuté tradičné prvky kultúrneho dedičstva sa budú niesť už otváracím ceremoniálom v piatok 9. septembra o 16-tej hodine, ktorý mesto pripravuje v spolupráci s Akadémiou umení a Univerzitou Mateja Bela. Medzi hlavné lákadlá piatkového programu bude určite patriť koncert Františka Nedvěda a jeho syna Vojtu s kapelou, ale aj ďalšie špeciálne hudobné programy na hlavnom pódiu či ľudová muzika pri Barbakane. Sobota bude patriť novšej hudbe s programom časopisu Slovenka, muzikálovými tónmi, alebo kapelou Metalinda a pri Barabakane najmä programu pre deti. Nedeľňajší záver jarmoku bude, podobne ako v minulých rokoch, v duchu tradícií a folklóru.

Čítajte viac na: http://bbonline.sk/radvansky-jarmok-2016-program-s-piesnami-nedvedovcov-ci-metalindou/
Copyright © BBonline.sk