Lukáš Matejka je slovenský „multilaterálny“ umelec, narodený v roku 1987. V roku 2016 úspešne ukončil doktorandský stupeň študijného programu Voľné výtvarné umenie na Fakulte výtvarných umení Akadémií umení v Banskej Bystrici v Slovenskej republike, kde pôsobil aj ako externý pedagóg. Žije a tvorí v Trenčíne. Aktuálne pôsobí ako pedagóg pre Audiovizuálny a mediálny odbor na SZUŠ v Novej Dubnici. Projekty často signuje autorským pseudonymom Akjetam produkt. V začiatkoch tvorby sa venoval najmä médiu maľby. Postupne však od statického prechádza do pohyblivého obrazu, kde preferuje najmä videoart. S novými médiami pracuje intenzívne od roku 2006 – najskôr v ateliéri Digitálnych médií Doc. Michala Murina, ArtD.
Pohráva sa s viacerými hraničnými polohami nielen digitálnych médií. Snahou o prepájanie jednotlivých umeleckých foriem vytvára inovatívne výtvarné presahy. V jeho tvorbe dominuje práca s procesom, na ktorú sám autor kladie dôraz. Proces nadraďuje nad výsledok. Jeho kreatívna produkcia sa orientuje najmä na súčasné formy ako video, krátky film, net-art, multimediálne projekty, interaktívne inštalácie, performance, vj, videomapping a taktiež grafický dizajn. Techniku found footage pravidelne aplikuje do svojich diel. Obsahovo, v širšom ponímaní, sa zaoberá sociálnym výskumom, kontrastom, intimitou, vnemom, ale aj protipólom, ako napríklad viacvrstvovej kritike vojny a inštitúcií.
Lukáš Matejka je zakladateľom, koordinátorom a kurátorom medzinárodného Festivalu svetla a tieňa, ale i projektu Videoart match, ktorý konfrontuje európske študentské videá a videoart vo verejnom negalerijnom prostredí. Lukáš inicioval v roku 2009 vznik občianskeho združenia TRAKT, www.trakt.sk – v ktorom pôsobí ako predseda. Aktívne spolupracoval od roku 2008 s medzinárodným filmovým festivalom Cinematik Pieštany, kde ako kurátor zostavil sekciu Videoart. Pre Štúdio tanca Banská Bystrica vytvoril projekcie k inscenácii Pena dní (2010) od Borisa Viana alebo Prevaha dobrého (2017). Divadelné projekcie pripravil aj pre Tajomstvo domu skuteckých (Michal Ditte) a Paperback (Miro Dacho) i pre medzinárodný súčasno-operno-baletný projekt Equinoxe a The last anniversary. Spolupracuje s Platformou DigiVAF(ex), Platformou pre súčasný tanec a divadlo P.A.T., festivalmi Kremnické gagy, Cirkulart, Amplión, ARA ART, Divadlom Pôtoň Bátovce a i. Zúčastňuje a umiestňuje sa na viacerých domácich a medzinárodných výstavách, workshopoch či festivaloch. Z množstva vyberáme výstavy (Digital media, Velocypedia, 7sedem dotykov, Úroveň pohybu, Bezhraničie, V procese) a festivaly (Biela Noc, Skyway, Divadelná Nitra, Azyl, Early melons, Medzinárodný filmový festival Bratislava, Ostrava-picture, Images contre nature, Minimotion, Videomedeja, CollogneOFF či 1.videoart festival v Sýrií). Lukáš Matejka okrem Festivalu svetla a tieňa v Banskej Bystrici založil aj druhú festivalovú platformu Multifestival (Festival detí) a aktívne sa podieľa na príprave Light art festival Trenčín (v rámci Európského hlavného mesta kultúry Trenčín 2026). Okrem pôsobenia v TRAKTe je aktívnym členom aj v Asociácii kreatívcov.
Jeho pestré portólio je možné nájsť na www.idm.aku.sk/lukas-matejka