Park camp 5

Živelné digitálne graffiti
Holografia na Hviezdnych nociach
Dátum: 18/08/2018 - 18/08/2018
Rok: 2018
Mesto: Trebišov
Tagy: intermédia , intervencia , kemp , múzeum , park , pod holým nebom , súčasné umenie , svetelné umenie , videomapping
Na stahnutie: Plagát
Spolupráca:
Koniareň
Lukáš Matejka
Fond na podporu umenia
Mesto Trebišov
Peter Valiska-Timečko
Boris Vaitovič
Matej Mazák
Dominika Kolačkovská
Veronika Šmírová
Richard Kitta
Martin Kudla
Adam Slezák

Piaty ročník letného vizuálneho sympózia PARK CAMP 2018 sa sústreďuje na súčasné vizuálne umenie vo verejnom priestore Mestského parku v Trebišove. Témou ročníka bol video mapping & sound art. Cieľom podujatia bolo vytvoriť vizuálne intervencie, ktoré by reagovali priamo na špecifické prostredie mestského parku v Trebišove (site-specific art). V parku sa nachádza Mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho, kaštieľ s francúzskou záhradou, fontány, Koniareň, zrúcaniny hradu Parič, amfiteáter, rybník s ostrovčekom a mnoho ďalších miest a vybraných lokácií na realizáciu intermediálnych inštalácií, ktoré môžu prizvaní umelci oživiť svojou tvorivosťou a kreativitou. Park patril medzi najväčšie a najkrajšie lesoparky v strednej Európe počas obdobia Rakusko-uhorska, i práve preto, má organizátor ambíciu túto ideu rozvíjať a organizovať kultúrne aktivity aj mimo interiéru galérie Koniareň.

Počas podujatia si verejnosť mohla pozrieť hypnotickú audiovizuálnu šou na historickej fasáde barokovo-klasicistického kaštieľa alebo projektovanú animáciu na hrad Parič. Na ostrovčeku v parku sa spustila zvuková a svetelná inštalácia, ktorá je reakciou na spoločensko-politickú situáciu na Slovensku. Súčasťou podujatia bola tiež intermediálna výstava v bývalej telocvični v parku, ktorá sa zmenila na dočasnú galériu. Návštevníci v nej mohli vzhliadnuť diela súčasných mladých umelcov. Headlinermi tohto ročníka sympózia Park CAMP sú renomovaní slovenskí umelci: Lukáš Matejka (TRAKT) a Boris Vaitovič.

Tento ročník bol obohatený aj o partnerské podujatie Chlebom a vínom v areáli kaštieľa, ktoré organizuje Múzeum a Kultúrne centrum Južného Zemplína. Okrem umeleckých aktivít na návštevníkov čakali aj sprievodné aktivity ako stánky s občerstvením, večerný piknik v prírode, premietanie filmu pod nočnou oblohou a súťaž pre širokú verejnosť – Geocaching. Zámerom súťaže je hľadanie „pokladu“ podľa GPS súradníc. V sobotu večer 18. augusta po zotmení mestský park v Trebišove „ožil“ a ponúkol širokej verejnosti vizuálne intervencie, ktoré si pre toto podujatie pripravili mladí umelci.

Lektor workshopu a organizátor: Peter Valiska-Timečko
Autori v EXTERIÉRI: L. Matejka, B. Vaitovič, M. Mazák, D. Kolačkovská, V. Šmírová
Autori v INTERIÉRI: R. Kitta, M. Kudla, M. Kolčák, A. Slezák