… nie je samozrejmosť?

Do Trenčína zavítali mladí filmári
Vyšívaná veža

Počul si od starších o úžasnej atmosfére pri štrnganí kľúčmi v 89-tom? Alebo si bol štrngať ty sám? Pri diele od Pavla Soukala a Lukáša Matejku môžeš znova vytiahnuť kľúče a zažiť niečo z týchto výnimočných udalostí. Nezvládneš to však sám, budeš sa musieť spojiť s ďalšími ľuďmi. Presne, ako v Novembri 89. Vaše spoločné štrnganie začne interaktívne vizuálne búranie múru projektovaného v tvojom meste. Odmenou za úsilie pri vizuálnom búraní bude odhalenie jedinečných fotografií z Nežnej revolúcie. Ktovie, možno tam spoznáš svojich rodičov, alebo seba pred tridsiatimi rokmi.

Občianske združenie TRAKT spoločne s Férovou nadáciou O2 a Trnavským samosprávnym krajom pripravilo audiovizuálnu inštaláciu, ktorá bude putovať spoločne s výstavou k 30. výročiu Nežnej revolúcie. Celkovo bude výstava v siedmich mestách v rámci trnavského kraja.

Autori: Mgr.art. Pavol Soukal, Mgr. art. Lukáš Matejka, ArtD.
Producent: Patrik Kubizna
Dielo vzniklo s podporou Férovej nadácie O2 a Trnavského samosprávneho kraja.

Ako vnímajú autori diela November 89 ?

Ako kreatívci a súčasní umelci, vnímame udalosti Novembra 89 ako spojenie aktívnej spoločnosti, ktorá chcela dosiahnuť zmenu pre nás všetkých. Táto zmena bola možná iba na základe toho, že sme sa ako spoločnosť dokázali spojiť, boli sme kolektívny hrdina, ktorý sa nedal zlomiť na svojej ceste za slobodou. Dnes je naša spoločnosť polarizovaná rôznymi témami – skupinami – komunitami, ktoré nás často nezmyseľne rozdeľujú. Našim interaktívnym dielom chceme poukázať nato ako je aktivita a spájanie ľudí dôležité i v súčasnosti.

Miesta a dátumy realizácie:

Sereď, pri mestskom úrade – 6. 11. 2019

Senica – 8. 11. 2019

Galanta, pri mestskom úrade – 15. 11. 2019

Trnava, Nádvorie – 17. 11. 2019

Piešťany – 18. 11. 2019

Skalica – 19. 11. 2019

Hlohovec, Kino úsmev – 20. 11. 2019

Symbolika v diele:

  • Búranie steny, ktorá odhaľuje fotografie. – Symbol pomyselnej steny, ktorá obkolesovala našu krajinu a bránila nám vidieť pravdu, nielen u nás, ale i v zahraničí. Padanie steny symbolizuje pád režimu.
  • Odhalenie spomienkovej dobovej fotografie symbolizuje odhalenie pravdy, nádeje, slobody, ľudskej autenticity.
  • Každý divák dokáže zbúrať iba časť múru, no len spoločne zboria celý múr. Symbol spoločenskej zmeny a dôležitosti spájania sa v prospech nás všetkých. Sám síce dokážem zmeniť malú časť, na zmenu celku potrebujem však aktívnych ľudí okolo seba.
  • Kľúče spustia pád steny. Štrngot kľúčov sa stal symbolom Nežnej revolúcie, tento odkaz nám dovolí priblížiť atmosféru chvíľ zobrazených na fotografiách.
  • “Sloboda nie je samozrejmosť” – heslo dopĺňajúce toto dielo poukazuje nato, že boj o slobodu nikdy neskončil a nikdy neskončí. Len svojou aktivitou a zaujmom o veci verejné si našu slobodu ustrážime.