Ipanema

Som Róm
Ako spraviť z dobrého nápadu projekt?
Dátum: 27/02/2021 - 30/07/2021
Rok: 2021
Mesto: Bratislava
Tagy: divadlo , film , filmová produkcia , študenti
Spolupráca:
Patrik Kubizna
Akadémia umení
Vysoká škola múzických umení
Univerzita Tomáše Bati
Daniela Sláviková
Petra Dubayová
Oliver Ruttkay
Ema Nemčovičová
Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave

Študenti audiovizuálnej tvorby pripravujú nový krátky hraný film s názvom Ipanema, ktorý rozpráva paralelný príbeh dvoch mladých ľudí. Hlavnou hrdinkou je Ester, profesionálna tanečníčka, ktorá tancuje pod vedením svojej matky. Druhý príbeh je o Oliverovi, chlapcovi, ktorý pracuje v čistiarni a k zabudnutým veciam píše krátke haiku, ktoré ľuďom vracia s čistým odevom. Ich životné linky sa prepoja a začnú spolu komunikovať cez lístočky v kostýmoch smerujúcich z divadla do čistiarne. Obaja potrebujú prekonať svoje osobné zábrany a dospieť. Začne sa tak ich cesta za hľadaním osobnej slobody.

„Film rozohráva viacero tém, ktoré sa týkajú mladosti a zmeny v našich životoch. Nielen v športe ale aj v umení sa môžeme stretnúť s príliš veľkým nátlakom rodičov na svoje deti. Častokrát to je spojené s plnením si snov na svojich deťoch,” hovorí režisérka filmu Daniela Sláviková.

„Každý z nás si v živote prechádza krízou kedy hľadáme svoje nové ja, posun k osobnej slobode po ktorej všetci túžime, práve o tom rozpráva Ipanema. Verím, že každý divák si v našom filme nájde to svoje a dokáže ho obohatiť,” dodáva režisérka.

Postavu Ester si zahrá Petra Dubayová, ktorú diváci poznajú z Divadla Nová scéna, či z filmu Sviňa alebo Spievankova. Olivera stvárni Oliver Ruttkay, ktorý hral v seriály Inšpektor Max alebo účinkoval v rozlasových hrách RTVS Malá nádhera a Načo pôjdem domov.

Scenár napísala Ema Nemčovičová, ktorá študuje na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Emu oslovila Daniela Sláviková, režisérka, ktorá momentálne študuje na Ateliéry audioviziálnej tvorby v Zlíne, odkiaľ je aj zvyšok hlavného štábu.

Študenti z troch vysokých škôl sa spojili pri tvorbe filmu.

Nakrúcanie je naplánované v meste Bratislava. Hlavnou lokáciou bude Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava, ktoré podporuje tento projekt.

Facebook: https://www.facebook.com/Ipanema-bakal%C3%A1rsky-film-104947834925014

Instagram: https://www.instagram.com/ipanema_film/

Startlab: https://www.startlab.sk/ipanema_film/

Kontakt pre média: Patrik Kubizna, patrikkubizna@trakt.sk , tel.č.: +421 907 149 942

Študenti hľadajú finančné prostriedky na realizáciu formou crowdfundingu a rozhodli sa do neho zapojiť mladých umelcov z rôznych odborov. Rastislav Kubica, študent dizajnu, namaľoval maľby, ktoré vyžarujú energiu a farebnosť filmu. Karolína Paluchová a Betka Bobulová, študentky Intermédií a digitálnych médií, vytvorili printy v podobe limitovanej grafiky a inscenovaných fotografií. Kampaň môžete nájsť na platforme Startlab.

Do projektu sa tak zapojili študenti troch vysokých škôl. Mladí umelci z Vysokej školy múzických umení, Univerzity Tomáše Bati a z Akadémie umenia v Banskej Bystrici.