Festival svetla a tieňa 2018

Druhé gelnické iluminácie
Vianočná kompozícia
Dátum: 21/09/2018 - 22/09/2018
Rok: 2018
Mesto: Banská Bystrica
Tagy: animácia , architektúra , digitálne umenie , diskusia , festival , holografia , inštalácia , interaktívne umenie , intermédia , námestie , nové médiá , pod holým nebom , projekcia , súčasné umenie , súčasný tanec , svetelné umenie , verejný priestor , videomapping , vizuálne umenie
Na stahnutie: Program FST18
Na stahnutie: Festivalová mapa 2018
Spolupráca:
Fond na podporu umenia
Lukáš Matejka
Mesto Banská Bystrica
Pavol Soukal
Štefan Oliš
Dagmar Rajčanová
Súkromné: Radoslav Piovarči
Asociácia kreatívcov
Tomáš Rakonczay
Jakub Michalička
Patrik Kubizna
Alexej Zavodnov
Jaroslav Marák
Igor Keresteny
Erik Burda
Peter Gašparík
Campana Batucada
OCIBB
Juraj Schikor
Tomáš Storinský
Teáter Komika
Fundacja 4 Wymiar
Silvia Hlavová
LEDeco solution
s.r.o.
L1 Association – Márta Ladjánszki
Ondrej Geče
Michal Heriban
Filippo Poderini
Erik Bartoš
Filip Matlák
Radoslava Lacková
Michaela Mašanová
Konzervatórium J. L. Bellu – The Com (SK)
Tibor Melis
Katarína Pavelková
Ján Čief
Lucia Bielik
Michaela Šeligová
Peter Rezník
The Buttons - Ján Gonda
Dominik Frčka
Filip Urda
žiačky ZUŠ
Tomáš Eniac Cíger
Kristián Balaj
Human Art Space
Tatiana Ďurkovová
Nano VJs
Mária Mogorová
Sladovna Písek
Medial Banana
Slavomír Sochor

Festival svetla a tieňa, ktorý je od roku 2017 členom medzinárodnej asociácie festivalov ECOMOVE International, registrovanej v Nemecku, zaznamenáva od svojho prvého ročníka výrazný a zároveň rastúci záujem širokej a odbornej verejnosti o súčasné multižánrové umenie. Masová divácka kulisa pravidelne prekonávala očakávania organizátorov i samotných umelcov. Celkovo počas štyroch ročníkov festivalu si 67 svetelných umeleckých diel a projektov, 29 sprievodných podujatí a 6 workshopov pozrelo a zažilo viac ako šesťdesiatpäťtisíc obyvateľov a návštevníkov mesta Banská Bystrica. Festival sa každoročne stáva unikátnou príležitosťou pre mladých, ešte neetablovaných umelcov a študentov umeleckých škôl prezentovať svoje diela pred zrakmi širokej i odbornej verejnosti.

Štvrtý ročník dvojdňového multižánrového Festivalu svetla a tieňa 2018 začal v piatok 21. septembra 2018 od 19:30 do 02:00 a pokračoval v sobotu 22. septembra 2018 od 17:00 do 23:00 v centrálnej mestskej zóne Banskej Bystrice. Témou tohtoročného festivalu bola Bublina, ktorá sa rozličných konceptuálnych i estetických podobách objavovala vo všetkých umeleckých dielach. Festival, ktorý sa zaradil medzi najväčšie umelecké podujatia v Banskej Bystrici, rozohral svetelné príbehy na viac ako dvadsiatich miestach v historickom centre mesta. Festival otvoril v piatok 21. septembra o 19:00 hod. primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko za skvelej bubnovej šou zoskupenia Campana Batucada na hlavnom stagi situovanom na Námestí SNP.

Festival ponúkol po roku opäť výnimočné projekty a umelecké diela, v ktorých svetlo a tieň oživili statické múry a rozprávali príbehy. Svetelné a audiovizuálne projekcie, videomappingy, interaktívne inštalácie so svetlom pre deti aj dospelých, inšpiratívne a novátorské prepojenie svetla a módneho dizajnu vo výklade v Dolnej ulici či holografia na vodnú stenu priamo na rieke Hron. Na mestskú Hodinovú vežu si posvietili priaznivci cyklistiky. Diváci svojou pohybovou aktivitou, šliapaním na troch pripravených bicykloch, ovládali videomapping s názvom Cyklotriptych. Novinkou tohto ročníka bola už spomenutá holografia na vodnú stenu pri „malej“ železničnej stanici s témou dávneho aj súčasného sveta skrytého vo vodách Hrona. Pri príležitosti 90. výročia Národného domu sa Asociácia kreatívcov rozhodla vytvoriť priamo na fasáde historickej budovy pohyblivé abstraktné svetelné obrazce v štýle Art Deco. Videomappingom bola osvietená, presvietená a rozjasnená cesta z temnoty na svetlo na kostole sv. Alžbety v Dolnej ulici.

V súlade so svetelným umením dostalo priestor aj živé umenie. Súčasný tanec Black out v podaní tanečníkov Human Art Space z Bratislavy na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska alebo pri obchodnom centre Europa SC divadelné predstavenie Hero Children, ktoré uviedli umelci zo Sladovne Písek z Českej republiky. Bublinového servisáka s jemne komediálnym charakterom v podaní Teáter Komika videli návštevníci v pasáži Beniczkého domu. Na trávnatej ploche pokrytej bublinovou fóliou v areáli Múzea SNP a priamo na krídle historického vojenského lietadla Li-2, sa predstavilo hudobno-tanečná performancia Shoegaze, pod taktovkou L1 Association – Márta Ladjánszki z Maďarska. Tanečné predstavenie spojené so svetlom a živou hudbou troch akordeonistov v podaní študentov banskobystrického Konzervatória J. L. Bellu – Renovácia sa odohralo na balkónoch pasáže z Dolnej ulice vedúcej na Fortničku cez Smart Bistro a interaktívna site-specific pohybovo-hudobná inštalácia Bubbleganda sa uskutočnila v Čižmárskej bašte. Všetky inštalácie vizuálnych diel a živého umenia boli prístupné návštevníkom v lokalitách na Námestí SNP, v Dolnej ulici, Národnej ulici, pri Hrone, v areáli Múzea SNP a pred OC Europa SC. Tohtoročný medzinárodný festival bol súčasťou podujatí Európskeho roku kultúrneho dedičstva a na jeho štvrtom ročníku sa predstavili mladí kreatívni umelci z piatich krajín – Talianska, Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska.

Zaujímavý bol tiež sprievodný program festivalu. Ponúkol okrem iného aj moderovanú diskusiu na tému Je umenie bublina alebo sa dostane aj ku človeku s masovým vkusom? Diskusia sa konala v sobotu 22. septembra od 17:00 h v Thurzovom dome a diskutovali – riaditeľka Divadla Štúdio Tanca Zuzana Hájková, moderátor Rádia FM Martin Staňo a producent vydavateľstva Slnko Records Ondrej Geče. Diskusiu moderoval Slavo Sochor. V sobotu oživila festival v spolupráci s Občianskou cykloiniciatívou v Banskej Bystrici svetelná cyklojazda mestom. Festival po prvý krát priniesol aj After party a to v piatok 21. septembra večer v priestoroch industriálneho Urban Spotu, ktorej headlinerom bola hudobná skupina Medial Banana. Súkromné Banskobystrické gymnázium sa stalo hrdým partnerom 4.ročníka Festivalu svetla a tieňa, kde sa jeho mladí študenti na vlastnej koži mohli stretnúť s vizuálnym umením, grafikou a ich tvorcami. Zároveň pomohli organizátorom v pozícii festivalových dobrovoľníkov.

Organizátorom festivalu je Občianske združenie TRAKT, v spolupráci s Mestom Banská Bystrica, Asociáciou kreatívcov, Občianskym združením Za živa na amfiteátri a spoločnosťou Via MRG. Naši partneri, ktorí nezištne poskytli priestory a nevyhnutné služby pre festival: Múzeum SNP, Stredoslovenské osvetové stredisko, Občianska cykloiniciatíva BB, Europa Business center, RIDE.sk, Light box – svetelné reklamy, BB – bike, ARTEA advertising, Essere Splendida, CARMEN zlatníctvo, Hotel Národný dom, McDonald´s Banská Bystrica, Okresné riaditeľstvo HaZZ Banská Bystrica, Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici, Mestská polícia, LEDeco solution. Reklamní partneri: Europa Shopping Center, Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko, Kaviareň PARADOX.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Festival finančne podporili Medzinárodný vyšehradský fond, Mesto Banská Bystrica a Banskobystrický samosprávny kraj. Hlavným partnerom festivalu sa stala Férová nadácia O2. Festival svetla a tieňa podporili finančne tiež fyzické osoby prostredníctvom croundfundingovej kampane na webe Startlab.sk. Hlavný mediálny partner festivalu: RTVS a Rádio Regina. Mediálni partneri festivalu: BBonline.sk, Priekopník, Kam do mesta, Radničné noviny, Bystricoviny, MY Banskobystrické noviny. Dobrovoľníci: z Rady študentov, 1. Súkromného Banskobystrického gymnázia, individuálne prostrednícvom web stránky festivalu. Patronát nad podujatím prevzal primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Festival má svoju webovú stránku www.svetlo-tien.sk a Facebook Festival svetla a tieňa. Facebooková stránka je počas celého obdobia od prvého ročníka dopĺňaná aktuálnymi informáciami z festivalu. Propagáciu, šírenie informácií o programe festivalu a spravodajstvo z podujatia priniesla RTVS – Slovenský rozhlas, Televízne noviny na STV1, relácia Ahoj Slovensko na STV2, Rádio Regina, celoštátne vysielanie Rádio víkend. Inzercia a pozvánky na festival boli uvedené v Radničných novinách, Priekopníku, Kam do mesta, SME, MY Banskobystrické noviny a v internetových novinách Bystricoviny.sk, BBonline.sk. Podujatie prezentuje na svojich webových stránkach aj Mesto Banská Bystrica a spoluorganizátori. V regióne sme vystavili ideové a programové plagáty, billboardy a citylighty. Propagáciu festivalu prostredníctvom plagátov formátu A2 a letákov A5 nám umožnilo nákupné centrum Europa SC, Informačné centrum mesta a reštaurácie na Námestí SNP. Krátke informačné video s pozvánkou na festival bolo umiestnené prostredníctvom spol. Bus Media do autobusov MHD. Podrobný program mali k dispozícii návštevníci festivalu v sprievodných mapkách na každej festivalovej lokalite a v informačnom stánku. Šírenie mapiek s programom a informovanie verejnosti zabezpečovali dobrovoľníci.