Fínsko100

Fínsko v decembri 2017 oslávi 100. výročie vyhlásenia nezávislosti. Pri tejto príležitosti sa počas celého roka 2017 budú konať rôzne akcie, koncerty, výstavy a ďalšie podujatia po celom Fínsku. Oslavy odštartovali 31. 12. 2016 priamo v Helsinkách veľkolepým festivalom, ktorého sa zúčastnilo okolo 130 000 návštevníkov. Pripravený bol program pre všetky vekové kategórie. Na jeho príprave sa podieľalo približne 1000 ľudí a 300 účinkujúcich. Hlavný motív večera znel Together / Spolu. Súčasťou festivalu bola aj show približujúca históriu a súčasnosť Fínska, ktorú na námestí sledovalo takmer 50 tisíc divákov a pred televíznymi obrazovkami ďalších 1,5 milióna divákov.

Projekciu k jednej z jej častí - venovanej architektúre ESITYS ARKKITEHTUURI - vytvorilo trenčianske občianske združenie TRAKT. Na príprave projekcie pre oslavy 100. výročia fínskej nezávislosti sa podieľali Pavol Soukal (TRAKT), Tomáš Storinský, Viktor Vilkovský pod kreatívnou taktovkou Lukáša Matejku (TRAKT). O réžiu a choreografiu tanečno-vizuálnej šou sa postaral Radoslav Piovarči (TRAKT). V takmer 4-minútovej audiovizuálnej performancii vystúpilo päť tanečníkov a tanečníčok zo Slovenska, štyria z Fínska a jeden Francúz. O komunikáciu medzi jednotlivými zložkami sa staral najmä spomínaný Rado a Ondrej Geče z produkcie. Po hudobnej stránke projekt zastrešil mladý producent Pjoni venujúci sa prevažne elektronickej hudbe. Kostýmovo do projektu prispel Martin Kotúček. Cenné rady ohľadom fínskej architektúry nám poskytol v online konzultáciách prestížny fínsky architekt Sami Rintala.

 

 

 

Rok: 
2016
Trvanie: 
sobota, 31 december, 2016
Partneri: 
Fanny Barrouquere, Veronika Čimborová, Lucia Krnáčová, Annamari Keskinen, Misa Lommi, Ján Minárik, Ville Oinonen, Marek Brimus, Branislav Bašista, Joona Kaakinen, Ondrej Geče, Martin Kotúček, Jonatán Pastirčák / PJONI, Sami Rintala, Production 83, Suomifinland100
Lokalita: 

Back to Top