Fínsko100

Sobí záprah
Kunsthalle Bratislava: Umenie vo verejnom priestore
Dátum: 31/12/2016 - 31/12/2016
Rok: 2016
Mesto: Helsinki
Tagy: 3D , architektúra , digitálne umenie , DJ , námestie , performancia , projekcia , súčasný tanec , verejný priestor , video prenos
Spolupráca:
Lukáš Matejka
Pavol Soukal
Súkromné: Radoslav Piovarči
Fanny Barrouquere
Veronika Čimborová
Lucia Krnáčová
Annamari Keskinen
Misa Lommi
Ján Minárik
Ville Oinonen
Marek Brimus
Branislav Bašista
Joona Kaakinen
Ondrej Geče
Martin Kotúček
Viktor Vilkovský
Tomáš Storinský
Jonatán Pastirčák / PJONI
Sami Rintala
Production 83
Suomifinland100

Fínsko v decembri 2017 oslávi 100. výročie vyhlásenia nezávislosti. Pri tejto príležitosti sa počas celého roka 2017 budú konať rôzne akcie, koncerty, výstavy a ďalšie podujatia po celom Fínsku. Oslavy odštartovali 31. 12. 2016 priamo v Helsinkách veľkolepým festivalom, ktorého sa zúčastnilo okolo 130 000 návštevníkov. Pripravený bol program pre všetky vekové kategórie. Na jeho príprave sa podieľalo približne 1000 ľudí a 300 účinkujúcich. Hlavný motív večera znel Together / Spolu. Súčasťou festivalu bola aj show približujúca históriu a súčasnosť Fínska, ktorú na námestí sledovalo takmer 50 tisíc divákov a pred televíznymi obrazovkami ďalších 1,5 milióna divákov.

Projekciu k jednej z jej častí – venovanej architektúre ESITYS ARKKITEHTUURI – vytvorilo trenčianske občianske združenie TRAKT. Na príprave projekcie pre oslavy 100. výročia fínskej nezávislosti sa podieľali Pavol Soukal (TRAKT), Tomáš Storinský, Viktor Vilkovský pod kreatívnou taktovkou Lukáša Matejku (TRAKT). O réžiu a choreografiu tanečno-vizuálnej šou sa postaral Radoslav Piovarči (TRAKT). V takmer 4-minútovej audiovizuálnej performancii vystúpilo päť tanečníkov a tanečníčok zo Slovenska, štyria z Fínska a jeden Francúz. O komunikáciu medzi jednotlivými zložkami sa staral najmä spomínaný Rado a Ondrej Geče z produkcie. Po hudobnej stránke projekt zastrešil mladý producent Pjoni venujúci sa prevažne elektronickej hudbe. Kostýmovo do projektu prispel Martin Kotúček. Cenné rady ohľadom fínskej architektúry nám poskytol v online konzultáciách prestížny fínsky architekt Sami Rintala.