V novom svetle

Festival svetla a tieňa 2021
Park camp 8

Festival V NOVOM SVETLE je multižánrový umelecký festival, ktorého konceptom je aktívne prepájanie minulosti a prítomnosti, pohybu a priestoru, svetla a zvuku. Podujatie zastrešuje výstavnú časť multimediálnych diel, výstavu fotografií, tanečné predstavenie, nočný videomappingový happening, verejný diskusný formát a koncerty jazzovej a experimentálnej hudby.

Výtvarníci Lukáš Matejka (TRAKT) a Štefan Oliš (TRAKT) v spolupráci s Petrom Štullerom participujú na festivale s novým autorským vizuálnym dielom priamo inšpirovaným dvojicou vitráži. Uvedenie je v pláne 2. júla 2021 (po zotmení) na fasáde Domu kultúry v Považskej Bystrici.

Dom kultúry v Považskej Bystrici bol dostavaný v septembri 1969. V 70. rokoch bol jeden z najbohatších na Slovensku, z vnútra zdobený travertínom, kryštálovými lustrami, vitrážami zo sklárskych dielní z okolia Brna a gobelínmi od Matejku. Staval sa v časoch, kedy na Slovensku zúrila normalizácia. Považská Bystrica bola veľmi bohaté mesto a vďaka strojárňam tu bola takmer stopercentná zamestnanosť aj počas hospodárskej krízy. Až v roku 1989, keď bola zavretá zbrojárska výroba a podnik s takmer 9 miliardovým majetkom sa stal chutným sústom pre privatizérov, začala Považská chátrať a strácať svoj status jedného z najbohatších miest na Slovensku. (zdroj: Cooltajner, rozprávanie J. Smatanu)

Prvý ročník festivalu sa uskutoční od 28. júna 2021 do 4. júla 2021 v priestoroch Kultúrneho centra Cooltajner a ostatných priestorov Domu kultúry OZK, ako aj v exteriérovom okolí. Presný program festivalu bude postupne teasovaný v priebehu mesiaca jún 2021. Hlavným partnerom festivalu je Fond na podporu umenia, ktorý ho podporil z verejných zdrojov.