Ma bisteren! Pamätný deň rómskeho holokaustu

The Tap Tap & Kilometrový tanec
Film square 2020
Dátum: 02/08/2020 - 02/08/2020
Rok: 2020
Mesto: Banská Bystrica
Tagy: hudba , inštalácia , projekcia
Spolupráca:
Lukáš Matejka
Múzeum SNP v Banskej Bystrici
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity
In minorita

Začiatkom augusta si každoročne pripomíname jednu z temných kapitol našich dejín – Rómsky holokaust. Bol rovnako krutý a šialený ako holokaust Židovského obyvateľstva. Toto nacistické vyhladzovanie rás a národov musí zostať navždy v pamäti  ľudstva, aby sa to už nikdy v budúcnosti nemohlo opakovať.

Spomienka s kultúrnym programom v réžii Davida Tišera sa uskutočnila 2. augusta 2020 od 12:00 v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Už v priebehu týždňa počas návštevy Banskobystrického kraja si prišla uctiť pamiatku obetí rómskeho holokaustu prezidentka Zuzana Čaputová. V nedeľu si občania pietnym aktom pripomenuli Pamätný deň rómskeho holokaustu za účasti premiéra Igora Matoviča, ministra vnútra Romana Mikulca,  splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity Andrey Bučkovej, viceprimátora Jakuba Gajdošíka a ďalších hostí.

Súčasťou programu bola vo vstupnom vestibule na nápise SNP aj digitálna projekcia s menami obetí Rómskeho holokaustu. Novú projekciu z dielne TRAKTu pripravil a realizoval digitálny výtvarník Lukáš Matejka.