Dátum 7. august 2021 sa bude niesť v duchu svetelných projekcií a inštalácií, zväčša s tematikou nahliadnutia do minulosti bývalej botanickej záhrady, ktorú pri svojom dome vybudoval spisovateľ Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomerský.
Názov NOCTURNO pochádza zo slova ,,nokturno“ čo v preklade znamená nočná hudba alebo inštrumentálna skladba hraná vonku, napríklad ako serenáda. Noc počas NOCTURNA by mala byť tiež akousi skladbou, krásnou hudbou vizuálneho umenia.
So svojimi dielami sa predstavia umelci ako napríklad Arter Eniac, Kremničan, ktorý celkovo pre mesto vytvoril nemálo grafík, umelci z občianskeho združenia TRAKT s dielom Strom slov (Lukáš Matejka a Štefan Oliš, v spolupráci s Alexandrou Rychtarčíkovou a Viktorom Vilkovským) a dielom Modrá planéta (Štefan Oliš), umelkyňa Ivana Laila Drobná, umelecká skupina Ové Pictures či skupina mladých architektov. Program bude dotvárať prednáška o histórií Zechenterovej záhrady, koncert Andyho Switcha či pohybová performance študentov Katedry tanečnej tvorby z Vysokej školy múzických umení.
Lukáš Matejka (TRAKT), Štefan Oliš (TRAKT), Viktor Vilkovský a Alexandra Rychtarčíková
Site – specific digitálna inštalácia Strom slov reflektuje históriu Zechenterovej záhrady v Kremnici a zároveň otvára témy ekológie, klímy, ale aj histórie a vzťahu človeka k prírode. Inštalácia pozostáva s ozvučenej projekcie na vybranú korunu stromu, ktorá sa mení na 3D rozprávajúcu hlavu. Táto bezpohlavná tvár „avatara“ rozpráva fiktívny príbeh, ktorý má však oporu v historických udalostiach a viaže sa na konkrétne miesto, ku konkrétnemu vybranému stromu. Vzniká tak neopakovateľný zážitok s prvkami surealistického nadprirodzeného presahu.
Štefan Oliš (TRAKT)
Krátka no o to silnejšia videoprojekcia, je konceptuálnym dielom rozšíreným o istú ilustračnú predstavu autora. Projekcia je výrazne zameraná na aktuálnu tému klimatickej krízy a všetkých jej aspektov. Projekcia vsádza predovšetkým na obsahovú stránku diela a myšlienku. Cieľom je do istej miery otriasť divákom a zanechať v ňom emóciu hodnú zamyslenia.
Fotografie: Bibiána Hudáková