Noc múzei a galérii 2023

Medzinárodný deň Rómov 2023
Výmyselníci

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tom čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrývajú tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti. Takto môže verejnosť preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“. „Odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčasti kultúrneho a prírodného dedičstva, uchovávaných v múzeách.

V rámci podujatia Noc múzei a galérii v Trenčíne sa 13. mája predstaví TRAKT s dvojicou umeleckých projektov v Átriu pod vežou a v Mestskej veži.

MESTSKÁ VEŽA
9.00 – 23.00 SVETELNÁ HARFA | Interaktívna hra plná svetelných lúčov. Staňte sa hráčom a vyskúšajte si, aké to je hrať na svetlách.
Svojimi pohybmi a dotykmi vytvárate nádherné svetelné závesy a melódie. Táto hra vás vtiahne do sveta svetla a hudby.

ÁTRIUM POD VEŽOU
21.00 – 23.00 SVETELNÉ GRAFFITI | Chceš sa stať súčasťou street artu a zanechať svoj digitálny odkaz? Šupni aj ty svetelné graffiti na fasádu v Átriu.
Stačí ti stlačiť trysku spreja a môžeš sa pustiť do tvorby obrovských diel. Navyše, nemusíš sa obávať, že by si poškodil históriu fasády, pretože sa jedná o digitálnu projekciu.