Ľudia z rodu rómov

Intervencie
Spievajúce rastliny
Dátum: 03/08/2016 - 06/08/2016
Rok: 2016
Mesto: Banská Bystrica
Tagy: festival , koncert , pod holým nebom , projekcia
Spolupráca:
Lukáš Matejka
Kultúrne Združenie Rómov Slovenska
Občianske združenie Quo vadis
ARAART

Nadregionálne podujatie s medzinárodným zastúpením Ľudia z rodu Rómov oslavilo 15. výročie v termíne od 3. do 6. augusta v Banskej Bystrici a vo Zvolene. Mestá ožili rómskou kultúrou, umením a hudbou. Na festivale s jedinečným programovým a územným charakterom, účinkovalo od jeho začiatku 115 umeleckých formácií a jednotlivcov najmä zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska.

„Unikátnosť tohto konceptu spočíva v tom, že organizátori sa od začiatku usilujú vniesť do programu rôzne inovatívne prvky kultúry, napríklad živú knižnicu, divadlo utlačovaných či svetelnú projekciu. Podujatie ponúka rozmanitosť a multižánrovosť, kde si každý nájde to, čo ho zaujme. Garantom, že tomu nebude inak ani v tomto roku, je občianske združenie Quo Vadis s partnermi Kultúrnym združením Rómov Slovenska, ARA ART, mestom Banská Bystrica a Zvolen. Záštitu nad 15. ročníkom prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, primátorka Zvolena Lenka Balkovičová a primátor Banskej Bystrice Ján Nosko,“ konštatovala Andrea Bučková z KZRS. „Nesmierne nás teší, že podujatie Ľudia z rodu Rómov sa dostalo do povedomia širšej verejnosti. Svedčí o tom najmä rastúci počet návštevníkov. Kým v prvých rokoch gro divákov tvorili ľudia z Banskej Bystrice a blízkeho okolia, dnes už môžeme povedať, že máme priaznivcov z rôznych kútov Slovenska,“ dodala riaditeľka festivalu.

Digitálny výtvarník Lukáš Matejka z TRAKTu pripravil 4. augusta 2016 v spolupráci s výtvarnikom Lukášom Houdek-om a organizátormi počas pietnej spomienky Leperiben – My nezabúdame veľkorozmernú projekciu rómskej vlajky a ľudí bez tvári. Tá sa po zotmení objavovala na fasáde Pamätníka SNP počas bohatého programu s prvkami performance, čítania a koncertu.