Earth: od tradičného umenia k novým médiám

Just ask her
Festival svetla a tieňa 2021
Dátum: 01/07/2021 - 30/04/2022
Rok: 2021
2022
Mesto: Banská Bystrica Praha
Tagy: 3D , digitálne umenie , ekológia , hudba , intermédia , koncert
Spolupráca:
Mária Júdová
Fond na podporu umenia
Ivana Mer
Katarína Caková
Daniela Danielis
Soňa Ferienčíková

Medziodborový projekt Earth stavia na interakcii viacerých umeleckých zložiek. Nadväzuje na album Ivany Mer „Earth“ (ktorý bol nominovaný na hudobnú cenu Radio Head Awards ako album roka v kategórii world music/folk) a ďalej ho rozvíja. Pre tento projekt vytvorila pútavé projekcie vizuálna umelkyňa Mária Júdová, špeciálnu scénografiu výtvarnica Katarína Caková, ručně tkaný kostým je z dielne Daniely Danielis WNOOZOW, a o pohybovú prípravu se postarala choreogreografka Soňa Ferienčíková. Rozmazané hranice medzi žánrami sa tak stanú ešte tekutejšie, aby diváka svojim prúdom uniesli do prekvapivých a odľahlých zákutí unikátneho hudobného a vizuálneho univerza.

Earth je ódou na prírodu, rovnako ako volanie po empatii, zmene v správaní a uvedomelejšom prístupe k našej planéte. Obsahovo sa projekt pojí s environmentálnymi témami a súčasným socio-politickým dianím. Vznikol ako naliehavá túžba po zmene a po vedomejšom prístupe k prírode ako aj k nám samým. Môžeme použiť múdrosť našich predkov, poetickosť umenia a jazyk nových médií k pozitívnej zmene?

Premiéra Earth:

22.04.2022 Palác Akropolis, Praha

23.04.2022 Sharpe festival, Bratislava 

Oslávili sme takto Medzinárodný deň Zeme v rámci jedinečnej medziodborovej performance na ktorej vystúpia aj jednotliví hostia, ktorí sa na príprave albumu podieľali- medzi nimi napríklad huslistka a speváčka Nina Rosa, perkusionista Miloš Vacík, či hudobníčka Bára Zmeková.

Earth je titulná skladba o vykorisťovaní matky Zeme, ktorá vyzýva na spojenie sŕdc, aby náš domov pretrval.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Ďakujeme.