Charon

Online Raster: Štefan Oliš a občianske združenie TRAKT
Sieťovanie : Dual : net-art 2.
Dátum: 01/02/2021 - 11/11/2021
Rok: 2021
Mesto: Banská Bystrica Bátovce Pohronská Polhora
Tagy: divadlo , hudba , kresba , performancia , rezidencia , súčasný tanec , svetelné umenie , video prenos , videoart
Na stahnutie: Charon - plagát  
Na stahnutie: Charon - tlačová správa
Spolupráca:
Súkromné: Radoslav Piovarči
Fond na podporu umenia
Lukáš Matejka
Divadlo Pôtoň
Záhrada – Centrum nezávislej kultúry
Salaš Zbojská
Paulína Šmatláková
Michal Paľko
Alexandra Rychtarčíková
Martin Kotúček
Ján Čief
Ondrej Geče
Michal Heriban
Peter Kotrha
Juraj Ondráš
Andrej Hlinka

Tanečno-vizuálna performancia CHARON je inšpirovaná mytologickou postavou Charona – prievozníka duší a tézou Josepha Campbella, ktorá hovorí o mytológii ako o sile schopnej tvoriť morálne systémy. Postava Charona bola zvolená ako zosobnenie ľudských vlastností v ich sebareflexii. Zobrazuje kontrast v charakteroch reflektujúcich postoj k starovekému príbehu. Téma rezonujúca už v starovekom Grécku poukazuje aj na to, ako veľmi je hodnota peňazí zakorenená do ľudského podvedomia. Inšpiráciu nachádzame vo viacerých bájach, obrazoch slávnych maliarov, starovekých piesňach a textoch. Práve prednes zvukovo-malebných starovekých textov a ich prekomponovanie do pohybu, performancie a hudobnej kompozície sú základným kameňom tvorivého procesu. Príbehy našich mýtov z aktuálneho bytia prekračujú hranice svetov a posúvajú pohyb a hudbu do intenzívnejšieho vzťahu. Počas tvorivého procesu vznikne aj séria videoartov. 

tvorivý tím / autori:

Radoslav Piovarči – koncept, choreografia, réžia, interpret

Paulína Šmatláková – spolutvorca, interpret

Michal Paľko – hudba, interpret

Lukáš Matejka – videoart, videodokumentácia

Alexandra Rychtarčíková – dramaturgia, texty

Martin Kotúček – kostýmy

Jan Čief – svetelný dizajn

Reprízy inscenácie CHARON v najbližších mesiacoch! Už v Auguste 2021 sa môžete tešiť na ďalšie reprízy inscenácie CHARON. Tím účinkujúcich putuje do rôznych kútov Slovenska a prispieva k rozvoju umeleckej scény mimo hlavného mesta. Interakcia s verejnosťou, ako aj istá forma provokácie sú dôvodom vystúpenia z komfortnej zóny technicky vybavených divadiel. Prezentáciou inscenácie CHARON v krajských, okresných mestách a obciach vzniká prienik interakcií medzi verejnosťou a umeleckou obcou, ale predovšetkým svojou umeleckou výpoveďou oslovuje každého jednotlivca zvlášť. Už 7.8.2021 sa inscenácia predstaví na hudobnom festivale ATMOSFÉRA v Hontianskych Nemciach. Ďalej 25.8.2021 poputuje naspäť do Bratislavy, kde sa odohrá v priestoroch Novej Cvernovky. 28.8.2021 bude CHARON uvedený v Liptovskom Mikuláši. 1.9.2021 sa tím účinkujúcich vráti tam, kde celý proces tvorby inscenácie CHARON začal – do Divadla Pôtoň v Bátovciach. Tu sa inscenácia odohrá, netradične, v exteriéri. Posledným uvedením zo série Reprízy Charon bude predstavenie inscenácie v CNK Záhrada v Banskej Bystrici, ktoré sa uskutoční 10.11.2021. 

Tešíme sa na vás!

BIO

TRAKT:

Občianske združenie TRAKT je organizovanou formáciou zameranou na aktivity spojené s umením a kultúrou. Tradíciu veľkých organizácií nahrádza mladým duchom, inovatívnosťou a aktivitou členov, ktorí v ňom pôsobia. Trakt verí v prienik súčasného umenia, tanca, divadla cez interaktívne formy, inštalácie, digitálne eventy, vjingové projekcie a enviromenty do verejného priestoru. Radoslav Piovarči je dlhoročným členom Traktu a v spolupráci s organizáciou Trakt o.z. realizuje na Slovensku viaceré tanečné, divadelné a multižánrové projekty.

RADOSLAV PIOVARČI:

Tanečník, performer, choreograf. Aktívne pôsobí na medzinárodnej scéne súčasného tanca a fyzického divadla od roku 2009. Počas tohto obdobia spolupracoval s tvorcami, divadlami a súbormi ako napr. Lenka Vágnerová & company, Staatstheatre Kassel, Štúdio tanca, Total Brutal company,  Verte dance, Veronika Riz, Viirus theatre, Artyci dance company, En Knap group (co-produkcia Nature Theatre of Oklahoma), a i. Okrem pôsobenia ako interpret na zahraničnej scéne sa venuje aj autorskej multižánrovej tvorbe. Od roku 2009 vytvoril ako autor alebo spolu-autor inscenácie: MUNNIE, TAJ DYCH, SET UP, PRA(C)H, MIMO, SONETY 2016, 100 SUOMI FINLAND, ROZPRÁVKY…, DOBRÝ DEŇ PANE, POMÔŽEM?, a i. Podieľal sa na viac ako 50-tich projektoch rôznou formou participácie, či už ako interpret, tvorca alebo produkčný.

PAULÍNA ŠMATLÁKOVÁ:

Aktívne pôsobí na medzinárodnej scéne súčasného tanca. Vyštudovala odbor Contemporary Dance na Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance v Londýne. Počas pôsobenia vo Veľkej Británii sa ako choreograf a performer stala súčasťou interdisciplinárnej skupiny fyzického divadla, s ktorou sa podieľala na vzniku diela Lingering Games, odprezentovaného na festivale v Taipei. Od roku 2017 do roku 2020 bola Paulína členkou tanečného súboru Blacbkox Dance Company v Dánsku. Spolupracovala s choreografmi ako Ben Wright, Jason Mabana, Marie Brolin-Tani a Tina Tarpgaard a zúčastnila sa mnohých turné v Dánsku aj v zahraničí (Švédsko, Grónsko, Tanzánia, Južná Kórea, Rwanda). V septembri 2020 bola súčasťou projektu v Nórsku s choreografom Tendai Makurumbandi, ktorého výsledkom bol tanečný film. Od októbra 2020 pôsobí Paulína ako umelec v slobodnom povolaní v Bratislave, kde tiež vyučuje hodiny súčasného tanca.

6. – 19. 2. 2021, Divadlo Pôtoň, Bátovce – rezidencia

1. – 7. 3. 2021, Záhrada Centrum nezávislej kultúry, Banská Bystrica – rezidencia

15. – 28. 3. 2021, Salaš Zbojská, Pohronská Polhora – rezidencia

5. – 13. 4. 2021, Divadlo Pôtoň, Bátovce – rezidencia

13. 4. 2021, 19:00 – online premiéra

5. 6. 2021, 21:00, Skautský dom, Banská Štiavnica

21. 6. 2021, 19:00, Štúdio 12, Bratislava

3. 7. 2021, 20:00, Festival V novom svetle, Považská Bystrica

7. 8. 2021, Festival Atmosféra, Hontianske Nemce

25. 8. 2021, Nová Cvernovka, Bratislava

28. 8. 2021, Kultúra pre dolinu, Katolícky dom, Liptovský Mikuláš

1. 9. 2021, Divadlo Pôtoň, Bátovce

11. 11. 2021, Záhrada Centrum nezávislej kultúry, Banská Bystrica

RECENZIA: https://mloki.sk/ako-smrt-ukazuje-stopy-nasich-zivotov/

Viac čerstvých informácii o projekte Charon sledujte na špeciálnej Facebookovej stránke. Z verejných zdrojov projekt podporil Fond na podporu umenia. Ďakujeme.