Štiavnica nielen strieborná

Tajomná Levoča 2019
O komorníčke Agáte
Dátum: 30/05/2019 - 01/06/2019
Rok: 2019
Mesto: Banská Štiavnica
Tagy: divadlo , hudba , pod holým nebom , projekcia , verejný priestor
Na stahnutie: Noviny Auslag 2019
Na stahnutie: Plagát
Spolupráca:
Lukáš Matejka
Fond na podporu umenia
Matej Zavadzan
Ansámbel nepravidelného divadla
Mesto Banská Štiavnica

ŠTIAVNICA NIELEN STRIEBORNÁ alebo Mešťania, básnici a Náckovia je viacžánrová pouličná pochôdzková inscenácia o hľadaní súčasného pokladu Banskej Štiavnice. Historické a zároveň súčasnou formou inscenované putovanie umelcov a divákov od Radničného námestia cez Nám. Sv. Trojice až po Starý zámok so živou hudbou, spevom a tancom za neobjaveným pokladom baníckeho mesta, ktorý sa neukrýva iba v striebre, ale najmú v ľuďoch a ich osobných príbehoch. Niekoľko zastavení v jedinečných exteriéroch a interiéroch centra humorne oživí fragment z dejín Štiavnice priamo pred fasádami objektov pôvodných udalostí.

Divadelné vystúpenie prináša Ansámbel nepravidelného divadla a diváci ho uvidia v rámci projektu Štiavnica nielen strieborná.

Potulná herecká skupina Stratený groš: Ľudmila Klimková ako Principálka a Stará Barbora Rösslová / Marian Kološta ako Starý, Gregor Unger, Vavro Rössel, Nácko Vášáry, Krčmár a Pavel Kyrmezer / Markéta Dulavová ako Delfína, Mladá Barbora Rösslová, Júlia Capuletová, Marína Pischlová a katka / Jakub Malota ako Dlháň, Volf Seger, Kňaz Jacobius, Ján Michal Hainrich, Rómeo Montec, Andrej Braxatoris Sládkovič a Hasič / Marián Andrísek ako Novinár a Sándor Petőfi / Dušan Krnáč ako Dedo Vševedo, Permoník a Jozef Kollár / Janko Fašánek (alt. Ivana Šavoltová) ako syn Principálky a Amorko / Hanka Šavoltová ako dcéra Principáky a Anjelik / Ladislav Bíro ako Andrej Kmeť, Baník a štiavnický ľud / Šárka Mináriková ako Zlatokopka, Trhovníčka, Svadobčanka a štiavnický ľud.

Dramaturgia: Ján Fakla / Scenár a texty piesní: Ján Fakla & Jana Mikitková / Scénografia, kostýmy a grafika: Dušan Krnáč / Výroba kostýmov: Iveta Petrikovičová / Hudba a spev: kolektív / Pohybová spolupráca: Michaela Motlochová / Videografika: Lukáš Matejka / Historické noviny AUSLÁG: Daniel Harvan / Réžia: Jana Mikitková a kol.