Pri príležitosti 700. výročia úmrtia Matúša Čáka Trenčianskeho Divadelná spoločnosť z Prievidze, Trenčianske múzeum a v spolupráci s TRAKT pripravili hrané nočné prehliadky približujúce postavu najznámejšieho majiteľa Trenčianskeho hradu. Štúrovcami idealizovaný a romantizovaný. V skutočnosti vraj neľútostný a krutý. Aký bol vlastne Matúš Čák Trenčiansky? Pán Váhu a Tatier, významná osobnosť slovenských dejín. Rytier opradený povesťami, dávnymi piesňami ospievaný, do dnešných čias nepoznaný. Bol to hrdina, srdečný človek, nebojácny veľmož, láskavý pán? Alebo despota s dvakrát prekliatou dušou neštítiaci sa vraždy, klamstva, úskoku, či nedodržania slova. Veľkí romantickí básnici mu k nohám ódy a romány skladali, cirkev a jeho králi na neho kliatby a nenávisť posielali. Ľud prostý pookrial pod jeho vládou, šľachta a tí čo s ním nesúhlasili zas krvavé slzy ronili. Veriaci a bohabojný človek to bol, čo spieval chvály, alebo šklebiaci sa vrah s opálenou tvárou od horiacej Nitrianskej katedrály? Kto to bol?! Kým bol?! Dnes sa to už veru nedozvieme, iba ak by sme samotnú Smrť požiadali o rozsúdenie. História o ňom rozpráva tvrdými literami, ale i v nej sú láskavé a nepochopiteľné miesta. Legendy mu na hlavu gloriolu kladú, ale sú i také príbehy o ňom, z ktorých na chrbte mrazí.
Divadelná prehliadka o Matúšovi Čákovi Trenčianskom vyrozpráva príbeh, ktorý sa stal, i možno nestal zároveň. Nebude to len historická freska z faktov, ale ani ľúbivá povedačka. S Matúšom a jeho príbehom sa stretneme niekde uprostred. Tam hore, na jeho hrade, ktorý sa dodnes nad mestom Trenčín hrdí.
Kto vie, možno na tom našom príbehu bude aj kus pravdy…
V predstavení účinkuje 20 umelcov.
Scenár, réžia: Vojtech Bartko / Divadelná spoločnosť
Režisér podujatia je autorom niekoľkých Medzinárodných festivalov duchov a strašidiel na zámku v Bojniciach (Strašidelný Majáles, Prebudený des, Krkavec, Prízrak, Bosorka a iné).
Dramaturgia, strih hudby: František Kňazovič
Vizualizácia: Maxo Kormaňák
Kostýmy: Divadelná spoločnosť
Foto plagátu: DS Foto
Grafika plagátu: U maxa
Projekcia na fasáde Barborinho paláca: TRAKT