luminografia

Luminografia je prastará technika známa aj ako „light painting“, tz. kresba svetlom. Prebieha ako fotografovanie svetelných zdrojov - napríklad svetla sviečky, horiacej pochodne alebo elektrického svietidla, väčšinou však v pohybe. Vďaka dlhej expozícii realizovanej vo fotoaparáte umiestnenom na stative sa zachytavajú pohybujúce sa svetla vo farebnej trajektórii. Ako luminogram sa označuje obraz, ktorý vznikol exponovaním fotocitlivého materiálu za použitia svetla bez daľších objektov. Luminografia získava svoje "čaro" aj v dnešnej digitálnej dobe, kedy ju vieme dotvárať okrem kresby svetlo v reálnom prostredí aj postprodukčne pomocou PC.

Slovenčina

Súťaž fotografie a filmu

Po roku opäť vťazi Súťaže digitálnej fotografie a krátkeho filmu - určenej pre deti Slovákov žijúcich v zahraničí sa stretli v dňoch 27. - 30. 6. 2016 v Banskej Bystrici. Odborná komisia v zložení Lukáš Matejka (TRAKT) a Martina Krčová v spolupráci s hlavným organizátorom Metodickým centrom Univerzity Mateja Bela pripravili pre deti okrem zaujímavých cien aj workshop fotografie v plenéri Čierneho Balogu a workshop pixelácie a luminografie v Banskej Bystrici.

Workshop luminografie

Na periférií v obci Dúbravica sa uskutočnil luminografický workshop. Tento fotografický projekt zameraný na študentov Fakulty výtvarných umení v Banskej Bystrici realizovali Periférne centrá v spolupráci s TRAKTom.

Festival svetla a tieňa

Festival svetla a tieňa s podtitulom Svetlo a tieň v umení a vede rozžiaril nielen historické centrum mesta Banská Bystrica, ale aj jeho okolie. Občianske združenia Kultúrne Slovensko a TRAKT v spolupráci s partnermi pripravili v termíne 11. a 12. december 2015 vždy po zotmení svetlnú šou. Diváci sa mohli ocitnuť počas dvoch večerov na 12-tich vybraných lokalitách a vidieť na nich 19 jedinečných projektov. Sekciu TIEŇ zastrešili astronómovia a mladí vizuálni umelci v sekcii SVETLO vytvorili multimediálne diela.

Odoberať RSS - luminografia

Back to Top