Marek Janičík

Marek Janičík vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu a neskôr dokumentárnu réžiu. Už počas štúdia zaujal úspechmi so svojimi krátkymi filmami Sizyfos (2011) a o rok neskôr s filmom Kino Svet (2012). Oba filmové projekty mu priniesli veľké množstvo ocenení z domácich, ako aj zo zahraničných filmových festivalov, rovnako ako aj národnú filmovú cenu IGRIC – za najlepší študentský film Slovenska za rok 2012. Po ukončení vysokej školy začal Marek Janičík pracovať ako umelec na voľnej nohe a venoval sa prevažne reklamnej tvorbe. Paralelne autorsky tvoril pre Slovenskú televíziu, Slovenský rozhlas, pre Českú televíziu a taktiež pre Galériu Schemnitz v Banskej Štiavnici, pre ktorú dva roky kooperatívne pripravoval sériu dokumentárnych portrétov slovenských výtvarníkov. Ako režisér dokumentárnych filmov pôsobí v Českej televízii dodnes.

Rovnako je Marek Janičík aj spoluorganizátorom viacerých kultúrnych akcií na Považí ako napríklad festivalu hôr, cestovania a športu HOROMILFEST v Považskej Bystrici či Festivalu detí v Trenčíne. Pôsobil aj ako programový dramaturg Medzinárodného filmového festivalu Early Melons v Bratislave, v porote Medzinárodného filmového festivalu Envirofilm v Banskej Bystrici a spolupracoval aj s festivalom humoru a satiry Kremnické gagy. V rokoch 2013 - 2015 viedol v Považskej Bystrici  filmový klub s názvom Filmy v ateliéri.

Do dnešných dní je Marek Janičík autorom 40-tich dokumentárnych filmov a portrétov, má za sebou viac ako 30-reklamných videí a spotov, tri videoklipy (pre speváčku Simu Martausovú) a dve divadelné réžie. Veľká časť jeho tvorby je spojená s kameramanom a režisérom Petrom Kováčom.  Dramaturgicky spolupracoval na dvadsiatke dokumentárnych filmov  pre piatich filmových tvorcov, pričom viaceré filmy, na ktorých spolupracoval,, boli ocenené na medzinárodných filmových festivaloch (napr. film Mercúň – r. Martin Jurza – 1. miesto Medzinárodný filmový festival Hory a mesto Bratislava).

Okrem filmu sa Marek Janičík venuje aj literárnej a pedagogickej činnosti, rovnako ako aj práci s deťmi a s mládežou. Je autorom publikácie pre deti s názvom Turistický denníček, ktorá pomáha deťom spoznať  pamiatky a prírodu Trenčianskeho kraja. V súčasnosti  Marek Janičík pôsobí aj ako pedagóg Súkromnej základnej školy v Novej Dubnici, kde žiakov vyučuje mediálnu výchovu či filmový a novinársky krúžok.  Vďaka poznatkom, ktoré získava pri práci s deťmi a mládežou,  upozorňuje na riziká spojené so súčasnými médiami (TV, internet) a s ich vnímaním prostredníctvom detí. Zásluhou celosvetovej kampani LITTER LESS a programu Mladí reportéri pre životné prostredie zase vzdeláva mladých filmárov a reportérov.  Marek Janičík ako lektor viedol alebo sa zúčastnil viacerých filmových workshopov a dielní (Filmová noc na hrade – Prešov, odborný lektor projektu FILM 21 – Košický filmový festival, workshop festivalu Frejm,...)

 

Odkaz na filmy: https://vimeo.com/marekjanicik

 

Nová Dubnica
Slovakia
URL: 
https://vimeo.com/marekjanicik
Funkcia: 
filmár, dokumentarista, scenárista, dramaturg

Back to Top