Ľudia z rodu rómov

Nadregionálne podujatie s medzinárodným zastúpením Ľudia z rodu Rómov oslavilo 15. výročie v termíne od 3. do 6. augusta v Banskej Bystrici a vo Zvolene. Mestá ožili rómskou kultúrou, umením a hudbou. Na festivale s jedinečným programovým a územným charakterom, účinkovalo od jeho začiatku 115 umeleckých formácií a jednotlivcov najmä zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska.

"Unikátnosť tohto konceptu spočíva v tom, že organizátori sa od začiatku usilujú vniesť do programu rôzne inovatívne prvky kultúry, napríklad živú knižnicu, divadlo utlačovaných či svetelnú projekciu. Podujatie ponúka rozmanitosť a multižánrovosť, kde si každý nájde to, čo ho zaujme. Garantom, že tomu nebude inak ani v tomto roku, je občianske združenie Quo Vadis s partnermi Kultúrnym združením Rómov Slovenska, ARA ART, mestom Banská Bystrica a Zvolen. Záštitu nad 15. ročníkom prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, primátorka Zvolena Lenka Balkovičová a primátor Banskej Bystrice Ján Nosko," konštatovala Andrea Bučková z KZRS. "Nesmierne nás teší, že podujatie Ľudia z rodu Rómov sa dostalo do povedomia širšej verejnosti. Svedčí o tom najmä rastúci počet návštevníkov. Kým v prvých rokoch gro divákov tvorili ľudia z Banskej Bystrice a blízkeho okolia, dnes už môžeme povedať, že máme priaznivcov z rôznych kútov Slovenska," dodala riaditeľka festivalu.

Digitálny výtvarník Lukáš Matejka z TRAKTu pripravil 4. augusta 2016 v spolupráci s výtvarnikom Lukášom Houdek-om a organizátormi počas pietnej spomienky Leperiben - My nezabúdame veľkorozmernú projekciu rómskej vlajky a ľudí bez tvári. Tá sa po zotmení objavovala na fasáde Pamätníka SNP počas bohatého programu s prvkami performance, čítania a koncertu.

 

Rok: 
2016
Trvanie: 
streda, 3 august, 2016 - sobota, 6 august, 2016
Spolupráca: 
Partneri: 
Kultúrne Združenie Rómov Slovenska, Občianske združenie Quo vadis, ARAART
Lokalita: 

Back to Top