Festival svetla a tieňa 2018

Druhé gelnické iluminácie
Vianočná kompozícia
Dátum: 21/09/2018 - 22/09/2018
Rok: 2018
Mesto: Banská Bystrica
Tagy: animácia , architektúra , digitálne umenie , diskusia , festival , holografia , inštalácia , interaktívne umenie , intermédia , námestie , nové média , pod holým nebom , projekcia , súčasné umenie , súčasný tanec , svetelné umenie , verejný priestor , videomapping , vizuálne umenie
Na stahnutie: Program FST18
Na stahnutie: Festivalová mapa 2018
Spolupráca:
Fond na podporu umenia
Lukáš Matejka
Mesto Banská Bystrica
Pavol Soukal
Štefan Oliš
Dagmar Rajčanová
Radoslav Piovarči
Asociácia kreatívcov
Tomáš Rakonczay
Jakub Michalička
Patrik Kubizna
Alexej Zavodnov
Jaroslav Marák
Igor Keresteny
Erik Burda
Peter Gašparík
Campana Batucada
OCIBB
Juraj Schikor
Tomáš Storinský
Teáter Komika
Fundacja 4 Wymiar
Silvia Hlavová
LEDeco solution
s.r.o.
L1 Association – Márta Ladjánszki
Ondrej Geče
Michal Heriban
Filippo Poderini
Erik Bartoš
Filip Matlák
Radoslava Lacková
Michaela Mašanová
Konzervatórium J. L. Bellu – The Com (SK)
Tibor Melis
Katarína Pavelková
Ján Čief
Lucia Bielik
Michaela Šeligová
Peter Rezník
The Buttons - Ján Gonda
Dominik Frčka
Filip Urda
žiačky ZUŠ
Tomáš Eniac Cíger
Kristián Balaj
Human Art Space
Tatiana Ďurkovová
Nano VJs
Mária Mogorová
Sladovna Písek
Medial Banana
Slavomír Sochor

Festival svetla a tieňa, ktorý je od roku 2017 členom medzinárodnej asociácie festivalov ECOMOVE International, registrovanej v Nemecku, zaznamenáva od svojho prvého ročníka výrazný a zároveň rastúci záujem širokej a odbornej verejnosti o súčasné multižánrové umenie. Masová divácka kulisa pravidelne prekonávala očakávania organizátorov i samotných umelcov. Celkovo počas štyroch ročníkov festivalu si 67 svetelných umeleckých diel a projektov, 29 sprievodných podujatí a 6 workshopov pozrelo a zažilo viac ako šesťdesiatpäťtisíc obyvateľov a návštevníkov mesta Banská Bystrica. Festival sa každoročne stáva unikátnou príležitosťou pre mladých, ešte neetablovaných umelcov a študentov umeleckých škôl prezentovať svoje diela pred zrakmi širokej i odbornej verejnosti.

Štvrtý ročník dvojdňového multižánrového Festivalu svetla a tieňa 2018 začal v piatok 21. septembra 2018 od 19:30 do 02:00 a pokračoval v sobotu 22. septembra 2018 od 17:00 do 23:00 v centrálnej mestskej zóne Banskej Bystrice. Témou tohtoročného festivalu bola Bublina, ktorá sa rozličných konceptuálnych i estetických podobách objavovala vo všetkých umeleckých dielach. Festival, ktorý sa zaradil medzi najväčšie umelecké podujatia v Banskej Bystrici, rozohral svetelné príbehy na viac ako dvadsiatich miestach v historickom centre mesta. Festival otvoril v piatok 21. septembra o 19:00 hod. primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko za skvelej bubnovej šou zoskupenia Campana Batucada na hlavnom stagi situovanom na Námestí SNP.

Festival ponúkol po roku opäť výnimočné projekty a umelecké diela, v ktorých svetlo a tieň oživili statické múry a rozprávali príbehy. Svetelné a audiovizuálne projekcie, videomappingy, interaktívne inštalácie so svetlom pre deti aj dospelých, inšpiratívne a novátorské prepojenie svetla a módneho dizajnu vo výklade v Dolnej ulici či holografia na vodnú stenu priamo na rieke Hron. Na mestskú Hodinovú vežu si posvietili priaznivci cyklistiky. Diváci svojou pohybovou aktivitou, šliapaním na troch pripravených bicykloch, ovládali videomapping s názvom Cyklotriptych. Novinkou tohto ročníka bola už spomenutá holografia na vodnú stenu pri „malej“ železničnej stanici s témou dávneho aj súčasného sveta skrytého vo vodách Hrona. Pri príležitosti 90. výročia Národného domu sa Asociácia kreatívcov rozhodla vytvoriť priamo na fasáde historickej budovy pohyblivé abstraktné svetelné obrazce v štýle Art Deco. Videomappingom bola osvietená, presvietená a rozjasnená cesta z temnoty na svetlo na kostole sv. Alžbety v Dolnej ulici.

V súlade so svetelným umením dostalo priestor aj živé umenie. Súčasný tanec Black out v podaní tanečníkov Human Art Space z Bratislavy na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska alebo pri obchodnom centre Europa SC divadelné predstavenie Hero Children, ktoré uviedli umelci zo Sladovne Písek z Českej republiky. Bublinového servisáka s jemne komediálnym charakterom v podaní Teáter Komika videli návštevníci v pasáži Beniczkého domu. Na trávnatej ploche pokrytej bublinovou fóliou v areáli Múzea SNP a priamo na krídle historického vojenského lietadla Li-2, sa predstavilo hudobno-tanečná performancia Shoegaze, pod taktovkou L1 Association – Márta Ladjánszki z Maďarska. Tanečné predstavenie spojené so svetlom a živou hudbou troch akordeonistov v podaní študentov banskobystrického Konzervatória J. L. Bellu – Renovácia sa odohralo na balkónoch pasáže z Dolnej ulice vedúcej na Fortničku cez Smart Bistro a interaktívna site-specific pohybovo-hudobná inštalácia Bubbleganda sa uskutočnila v Čižmárskej bašte. Všetky inštalácie vizuálnych diel a živého umenia boli prístupné návštevníkom v lokalitách na Námestí SNP, v Dolnej ulici, Národnej ulici, pri Hrone, v areáli Múzea SNP a pred OC Europa SC. Tohtoročný medzinárodný festival bol súčasťou podujatí Európskeho roku kultúrneho dedičstva a na jeho štvrtom ročníku sa predstavili mladí kreatívni umelci z piatich krajín – Talianska, Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska.

Zaujímavý bol tiež sprievodný program festivalu. Ponúkol okrem iného aj moderovanú diskusiu na tému Je umenie bublina alebo sa dostane aj ku človeku s masovým vkusom? Diskusia sa konala v sobotu 22. septembra od 17:00 h v Thurzovom dome a diskutovali – riaditeľka Divadla Štúdio Tanca Zuzana Hájková, moderátor Rádia FM Martin Staňo a producent vydavateľstva Slnko Records Ondrej Geče. Diskusiu moderoval Slavo Sochor. V sobotu oživila festival v spolupráci s Občianskou cykloiniciatívou v Banskej Bystrici svetelná cyklojazda mestom. Festival po prvý krát priniesol aj After party a to v piatok 21. septembra večer v priestoroch industriálneho Urban Spotu, ktorej headlinerom bola hudobná skupina Medial Banana. Súkromné Banskobystrické gymnázium sa stalo hrdým partnerom 4.ročníka Festivalu svetla a tieňa, kde sa jeho mladí študenti na vlastnej koži mohli stretnúť s vizuálnym umením, grafikou a ich tvorcami. Zároveň pomohli organizátorom v pozícii festivalových dobrovoľníkov.

Organizátorom festivalu je Občianske združenie TRAKT, v spolupráci s Mestom Banská Bystrica, Asociáciou kreatívcov, Občianskym združením Za živa na amfiteátri a spoločnosťou Via MRG. Naši partneri, ktorí nezištne poskytli priestory a nevyhnutné služby pre festival: Múzeum SNP, Stredoslovenské osvetové stredisko, Občianska cykloiniciatíva BB, Europa Business center, RIDE.sk, Light box – svetelné reklamy, BB – bike, ARTEA advertising, Essere Splendida, CARMEN zlatníctvo, Hotel Národný dom, McDonald´s Banská Bystrica, Okresné riaditeľstvo HaZZ Banská Bystrica, Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici, Mestská polícia, LEDeco solution. Reklamní partneri: Europa Shopping Center, Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko, Kaviareň PARADOX.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Festival finančne podporili Medzinárodný vyšehradský fond, Mesto Banská Bystrica a Banskobystrický samosprávny kraj. Hlavným partnerom festivalu sa stala Férová nadácia O2. Festival svetla a tieňa podporili finančne tiež fyzické osoby prostredníctvom croundfundingovej kampane na webe Startlab.sk. Hlavný mediálny partner festivalu: RTVS a Rádio Regina. Mediálni partneri festivalu: BBonline.sk, Priekopník, Kam do mesta, Radničné noviny, Bystricoviny, MY Banskobystrické noviny. Dobrovoľníci: z Rady študentov, 1. Súkromného Banskobystrického gymnázia, individuálne prostrednícvom web stránky festivalu. Patronát nad podujatím prevzal primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Festival má svoju webovú stránku www.svetlo-tien.sk a Facebook Festival svetla a tieňa. Facebooková stránka je počas celého obdobia od prvého ročníka dopĺňaná aktuálnymi informáciami z festivalu. Propagáciu, šírenie informácií o programe festivalu a spravodajstvo z podujatia priniesla RTVS – Slovenský rozhlas, Televízne noviny na STV1, relácia Ahoj Slovensko na STV2, Rádio Regina, celoštátne vysielanie Rádio víkend. Inzercia a pozvánky na festival boli uvedené v Radničných novinách, Priekopníku, Kam do mesta, SME, MY Banskobystrické noviny a v internetových novinách Bystricoviny.sk, BBonline.sk. Podujatie prezentuje na svojich webových stránkach aj Mesto Banská Bystrica a spoluorganizátori. V regióne sme vystavili ideové a programové plagáty, billboardy a citylighty. Propagáciu festivalu prostredníctvom plagátov formátu A2 a letákov A5 nám umožnilo nákupné centrum Europa SC, Informačné centrum mesta a reštaurácie na Námestí SNP. Krátke informačné video s pozvánkou na festival bolo umiestnené prostredníctvom spol. Bus Media do autobusov MHD. Podrobný program mali k dispozícii návštevníci festivalu v sprievodných mapkách na každej festivalovej lokalite a v informačnom stánku. Šírenie mapiek s programom a informovanie verejnosti zabezpečovali dobrovoľníci.