Festival detí: Filmový svet

2. až 4. júna 2016 sa v Trenčíne uskutočnil prvý ročník multižánrového Festivalu detí, ktorého ústrednou témou pre tento rok sa stal filmový svet. Nosná téma festivalu vzdáva poctu Eduardovi Schreiberovi, ktorý v neďalekom mestečku Lednické Rovne nakrútil pred 120 rokmi prvý slovenský film. Diváci si mohli filmové diela vychutnať prostredníctvom viacerých filmových projekcií v Dome Armády (ODA) a v Artkine Metro. Užili si medzinárodne obľúbené filmy ako Malý princ, ale aj slovenské animované a krátke filmy určené pre detského diváka. Do programu prispel aj Medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča, ktorý na Festivale detí predstavil víťazné snímky z predchádzajúceho ročníka. Súčasťou festivalu bola aj filmová súťaž mladých filmárskych talentov, ktorí bojovali o Hlavnú cenu detského diváka. Tú, ale aj ďalšie ocenenia slávnostne odovzdal režisér Juraj Nvota pred projekciou svojej rozprávky Johankino tajomstvo mladému trenčanovi Adamovi Šalátovi, ktorého film Loner deti ocenili najväčším počtom hlasov.

Na Festivale detí však filmy tvorili aj samotné deti. Prihlasené žiačky sa zúčastnili filmového workshopu s témou groteska. Slávnostnú premiéru zhotoveného krátkeho filmu Všetko za fotku ocenil aj náš vzácny hosť Juraj Nvota. Okrem toho sa festivalový diváci dozvedeli - kto stojí pri zrode filmu - výstava Film. tvorcovia, ale aj prostredníctvom kreatívnych sprievodných podujatí, či interaktívnej inštalácie v priestoroch Domu Armády. Vzdelávať sa však mohli aj pedagógovia a rodičia, ktorých čakal festivalový seminár o hrozbách internetu. Festival detí sa dotýka aj obľúbeného fenoménu dnešnej doby – youtuberov. Počas talkshow známeho moderátora Pištu Vandala sa predstavil obľúbený youtuber TJTN Matúš, ale aj rodáčka z Trenčína Alžbeta Harry Gavendová a zo zahraničia český gamer Jacob Gofelin.

Tretí deň 4. júna 2016 sa na „Námestie bývalej jamy“ pred Domom armády predstavilo od rána veľké množstvo hostí. Diváci zažili Braňa Jóbusa, Marínku Somarinku, Bratislavské bábkové divadlo, talentovaného míma Pavla Palca Seriša alebo aj na For fun crew či ZUŠ Big Band Trenčín. Na deti čakali aj rôzne atrakcie, hry a súťaže. Festival detí pripravil TRAKT, spoluorganizátori KC Aktivity, Rozumiemedeťom.sk a naši sponzori a partneri. Viac o Festivale detí nájdete na stránke www.festivaldeti.sk a na festbooku (facebooku).

Rok: 
2016
Trvanie: 
štvrtok, 2 jún, 2016 - sobota, 4 jún, 2016
Kategória: 
Partneri: 
Rozumieme deťom, TSK, Allianz - slovenská poisťovňa, Mercedes Motor-car Trenčín, Kedy kam, Pardon Trenčín, Recar, Žofka, Sdeťmi.com, Lucka, Slniečko, Vila Sokolka, Milsy, Mojandroid.sk, Zelená žaba, ZUŠ Trenčín, ALEF, Wagus, MAK - palacinkáreň, ALEF, Objektívom Hany K., Okamihy
Lokalita: 

Back to Top